Aš chystá rekonstrukci radnice asi za 40 miliónů korun

Město Aš připravuje rekonstrukci radnice v Kamenné ulici. Pokud uspěje v žádosti o evropskou dotaci, mohla by oprava objektu začít v příštím roce. Úpravou projdou všechna patra úřadu. Vedení města také uvažuje, že přestěhuje stávající obřadní síň. Ta je málo využívaná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radnice v Aši | Foto: Oficiální stránky města Aš

Rekonstrukce městského úřadu v Kamenné ulici v Aši je stále velkým problémem. Vedení města opravu neustále odsouvalo, a to kvůli penězům. Teď se začalo blýskat na lepší časy, práce by mohly začít už příští rok.

Radnice ale úplně uzavřena nebude. Velké mínus, která právě tato budova má, je podle starosty Dalibora Blažka absence bezbariérového přístupu.

„Připravujeme všechny podklady pro to, abychom mohli požádat o dotaci na řešení tohoto problému. Jak se situace kolem dotace bude vyvíjet, těžko předpokládat. Ale protože se rekonstrukce úřadu bude muset dělat za provozu, bude to klást velké nároky na zaměstnance, ale i na návštěvníky, tak jsme toto všechno chtěli spojit dohromady,“ říká starosta.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chystané rekonstrukci radnice v Aši natáčela redaktorka Andrea Strohmaieorová

Při rekonstrukci úřadu budou přestěhované i jednotlivé odbory. Ty, co jsou hodně navštěvované, najdou lidé v přízemí. Vše musí mít jasnou logiku.

„To jsou občanské průkazy, pasy a tak dále, dát co nejvíce do přízemí. Řidičáky, dopravku dát také na snadno dostupné místo,“ doplňuje starosta Blažek, podle něhož ale změně musí ustoupit současná obřadní síň.

„Místo obřadní síně by přišly ty občanky, pasy a obřadní síň bychom chtěli dát na Poštovní náměstí, do bývalých prostor, kde sídlili hasiči. Pokud se nám to podaří zrealizovat v letošním roce, tak tam tu obřadní síň přesuneme a uvolníme si prostor v budově městského úřadu pro to, abychom tam mohli stěhovat ty jednotlivé odbory.“

„Protože si budeme muset vytvořit nějakou rezervu, kam vlastně se ti úředníci přestěhují, když se bude dělat zrovna ta jejich část patra,“ vysvětluje Blažek.

Pro obřadní síň radnice hledá nové prostory

Přestěhování obřadní síně je v současné době i nutné. V Aši totiž výrazně poklesl počet svateb. Například v loňském roce bylo oddáno jen 35 párů.

„Abychom měli na městském úřadě zabranou poměrně velkou část místnostmi, kde se otočí 35 svatebčanů, je luxus. Proto se snažíme najít víceúčelové zařízení, které by bylo jednak reprezentativní a jednak by se dalo využít například na přednášky, nějaké besedy. Mělo by tam být vybavení výpočetní technikou, aby se tam daly dělat různé prezentace a podobně,“ zmiňuje starosta.

Odkládaná rekonstrukce se stala prioritou

Město se pokusí na opravu radnice v Kamenné ulici získat dotaci z operačního programu. Pokud ji získá, bude to pro město znamenat velké plus v ušetřených penězích, pokud ne, pokusí se opravu Aš financovat sama.

„My se pokoušíme získat dotace z nejrůznějších programů. Například z programu Mobility bychom chtěli získat peníze na výtah, na ten bezbariérový přístup. Budeme žádat a pokoušet se o dotaci ze Státního fondu životního prostředí na zateplení a výměnu oken. Prostě to, co se nabízí, se pokusíme využít.“

„Pokud neuspějeme, budeme to muset udělat ze svých peněz. Tu opravu jsme velmi dlouho odkládali, vždycky ty priority,ať už to byly opravy chodníků, škol, byly vyšší. Ale v současné době už je ta budova v takovém stavu, že je to priorita v Aši téměř nejvyšší,“ dodává starosta města.

Oprava radnice v Kamenné ulici v Aši by měla stát zhruba 40 miliónů korun a potrvá dva roky.

Andrea Strohmaierová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme