Aš revitalizuje prostor po bývalé papírně v Doubravě

Město Aš obnoví místo po bývalé papírně. Areál z poloviny 17. století dnes připomíná jen torzo hlavní výrobny a několik nalezených předmětů. Po úpravě tady vznikne odpočinkové místo s naučnou stezkou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna z dochovaných kamenných van bývalé papírny v Aši

Jedna z dochovaných kamenných van bývalé papírny v Aši | Foto: Milan Vrbata

Ašsko bylo v hluboké minulosti známé výrobou papíru. Nejstarší papírna zde byla založena v první polovině 17. století. Po několika letech dosáhla obrovského rozkvětu, vyrobený papír se vyvážel do celé Evropy.

Okolo roku 1840 ale začínala papírna upadat a výroba ručního tisku se stala nerentabilní. Stroje pak navždy utichly po druhé světové válce.

„Papírny tady vznikaly zejména proto, že tady nebyla moc úrodná půda. Zemědělství se zaměřovalo hlavně na vlnu a len,“ vysvětluje Jaroslav Vít z místního muzea s tím, že v okolí Aše bylo celkem šest takových papíren.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti zjišťovala redaktorka Andrea Strohmaierová

Výroba papíru byla pro místní obyvatele důležitá hned z několika hledisek. Byla totiž jakousi technickou školou, která se potom zužitkovala při vzniku textilního průmyslu.

Místo po bývalé papírně už je vyhlášeno za kulturní památku. V současné době se v areálu nachází asi 500 metrů dlouhý, stále funkční náhon, který je napájený z nedalekého potoka. Jsou zde také základy budov papírny, z nichž je stále čitelná obdélná dispozice objektu.

Zajímavostí také je, že se zde dochovalo některé starší technologické vybavení papírny - kamenné vany, nádrže, míchací kádě na papírovinu nebo mlecí kameny. K ochraně předmětů pomohla příroda, a to tím, že byly schované v hustém porostu.

„My jsme objevili mlýnské žulové kolo, které k papírně patřilo. Jsou to vlastně takové mlýny, které drtily dřevo. Z toho se potom vyráběl papír,“ potvrdil starosta Aše Dalibor Blažek.

Do areálu bývalé továrny se vrátí zpět řada nalezených věcí. Zřejmě i kamenná káď s letopočtem 1750. Menší výrobní pomůcky si je zase možné prohlédnout v místním muzeu.

„Papírenská síta s vodoznakem, vzorky papíru, který se tady vyráběl – to v muzeu samozřejmě zůstane,“ dodává Jaroslav Vít.

A jak nakonec bude celý prostor po zkultivování vypadat? Podle starosty Dalibora Blažka tady vznikne jakési odpočinkové místo s naučnými prvky:

„Chtěli bychom tam vystavět takovou jednoduchou dřevěnou stavbu, která by plnila funkci vyhlídkové plošiny. V rámci dotace bychom chtěli upravit celé okolí a mimo jiné i vybudovat jakousi naučnou stezku, která bude mít zhruba 7 až 8 kilometrů.“

Oprava se uskuteční v rámci spolupráce s německou stranou. Práce budou stát zhruba 120 tisíc eur.

Andrea Strohmaierová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme