Asijské tržiště v Hraničné u Kraslic se postupně změní na kultivované prodejní místo

Asijská tržiště s levným zbožím se v posledních dvaceti letech stala jedním z nehezkých symbolů českého pohraničí. Mnohé z těchto bazarů už z českého území zmizely. Další se zmenšují nebo je prodejci přestavují. Dřevěné chatrče tak místy nahrazují zděné obchody. Příkladem by mohly být Kraslice na Sokolovsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stánky asijských obchodníků v Hraničné u Kraslic | Foto: Zdeněk Trnka

„Po otevření hranic tam chodili hodně Němci, vlastně tam chodí doteď kvůli cigaretám, ale i oblečení. Prodejci tam natahali hlavně staré lednice, staré gumy a takové věci, takové smetiště spíš bych řekla,“ říká paní Věra.

Patří mezi obyvatele Kraslic, kteří asijské tržiště v městské části Hraničná považují za ostudu. Snahu radnice tržnici změnit v kultivovaný prostor samozřejmě vítá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Hraničné u Kraslic postupně mizí asijské tržiště. Natáčel tam redaktor Zdeněk Trnka

Zánik tržnice vlastně odstartoval požár v části tržiště. „Protože jsme věděli, že v zimě se přitápí propanbutanovými bombami a mohlo skutečně dojít k neštěstí. To byla taková poslední kapka, kdy jsme si řekli, že takhle už to prostě dál nejde,“ vysvětluje místostarosta města Otakar Míka.

Sice uznává příjem za nájemné z tržnice. To je ale podle něj pouze jedna stránka věci.
„Pro nás to není žádný antivietnamismus. My jsme se prostě s tím vietnamským podnikatelem domluvili na podmínkách. Tržiště ve stávající podobě by tak mělo do konce roku zmizet,“ dodává.

V tuhle chvíli už dvě třetiny asijského bazaru v Hraničné zmizely. Na uklizené ploše hrají někteří z trhovců fotbal. Jeden z nich, kterému místní říkají Kuba, ale na hranicích zůstává.

„Nemáme vůbec čas, protože máme drahý nájem, musíme každý den prodávat. Ale chceme také dovolenou nebo se podívat do Německa. Ale nepustí nás tam,“ říká.

Z bývalého asijského bazaru se postupně má stát kultivované prodejní místo. Přijít mají noví nájemci a ti dosavadní budou podle místostarosty Otakara Míky konečně muset dodržovat to, co ostatní obchodníci.

„Budou v pořádku hydranty, elektrická instalace. To všechno by mělo být do konce roku 2013,“ věří.

Obchodní centrum tedy z Hraničné u Kraslic úplně nezmizí. Jaké obchody ale noví nájemci postaví na uvolněné ploše, o tom kraslická radnice v současné době teprve jedná.

Zdeněk Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme