Asistenti prevence kriminality v Kutné Hoře radí lidem, jak se nenechat okrást kapsáři

Každoročně v předvánočním období bojují policisté s kapsáři. Kutnohorští asistenti prevence kriminality proto tráví v těchto dnech většinu své služby v terénu, především v blízkosti nákupních center. Ta totiž lákají vedle poctivých zákazníků právě také kapesní zloděje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kapsáři - ilustrační foto. | Foto: Městská policie Bílina

Kolem jednoho z kutnohorských nákupních center prochází desítky lidí s těžkými s taškami. Na první pohled je vidět, jak někteří nepozorní nakupující dávají kapesním zlodějům vysloveně šanci.

Otevřená kabelka nebo peněženka položená na vrchu tašky - to jsou jen některé chyby, na které kapesní zloději čekají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na obchůzku s asistenty prevence kriminality se vypravil i reportér Michal Trnka

Asistenti městských strážníků proto v Kutné Hoře rozdávají lidem letáčky, na kterých najdou základní praktické informace. Podle Miroslava Zahradníka je důležité mít doklady i peníze schované tak, aby se k nim zloději nedostali.

„Své doklady mít neustále u sebe v uzamykatelné kapse, nejlépe náprsní, kam se zloděj jen tak nedostane, vyhýbat se tlačenicím u regálů, protože to zlodějům nahrává, mít tašku neustále na dohled, neodkládat ji do nákupního košíku a pozorovat okolí kolem sebe,“ vyjmenovává Zahradník zásady, jak se nenechat okrást.

Setkání s nebezpečnými kapsáři přitom nehrozí pouze v obchodních centrech nebo na ulici. Ostražití bychom měli být třeba i v případech, kdy se jdeme pobavit.

„Dosud neznámý pachatel v jedné herně využil nepozornosti majitele, který se vzdálil na moment od svého stolu, kde nechal odloženou bundu na židli, a odcizil mu peněženku s jeho osobními doklady, financemi a s platební kartou,“ popisuje jeden z případů kutnohorská policejní mluvčí Vendulka Marečková.

Před Vánoci přibývá i nepoctivých pouličních prodejců

Policisté kromě kapsářů varují také před nejrůznějšími často nepoctivými pouličními prodejci. I těch před Vánocemi přibývá. Třeba v Kutné Hoře tuto formu prodeje, vyjma stánků, zakazuje vyhláška. Upozornit na nelegální obchod tak může policii kdokoli.

„Rozhodně budeme rádi, když občan zavolá, bude moct být vyslaná hlídka a bude dále postupováno podle zákona,“ říká zástupce velitele kutnohorské městské policie Václav Mareček.

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme