Asociace taxikářů odvolala protestní jízdu. Někteří řidiči s tím nesouhlasili

Asociace koncesionářů v taxislužbě dnes na poslední chvíli odvolala protestní jízdu Prahou. Někteří ale s tímto rozhodnutím nesouhlasili. Na Strahově, odkud měli taxikáři vyrazit směrem k magistrále, se jich podle odhadů pořadatelů sešlo na 500. Původně chtěli protestovat proti plánovaným změnám v pravidlech pro taxislužby. Magistrát je hodlá zanést do nového silničního zákona.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Taxikáři se sešli na pražském Strahově. Nejspíš zablokují magistrálu v Praze | Foto: Jan Charvát

Zástupci Asociace koncesionářů v taxislužbě dopoledne jednali na pražském magistrátu s primátorkou Adrianou Krnáčovou.

Podle ní je magistrát ochotný do konce roku zvýšit maximální cenu za kilometr jízdy, řidiči a dispečinky ale musejí přinést relevantní argumenty. Nejvyšší povolená cena v Praze je 28 korun.

Podmínkou je také podle Krnáčové stanovení standardů, tedy mimo jiné označování taxíků. Další schůzka na toto téma se má uskutečnit za týden.

Zástupci taxikářů dnes mluvili i s ministrem financí a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. Jednat s ním budou i nadále, do deseti dnů mu mají dodat podklady. Podle ministra financí musí situaci řešit magistrát společně s ministerstvy dopravy a financí.

Stovky aut měly původně vyjet ve 13 hodin ze Strahova, zamířit k magistrále a hlasitě troubit. Kolem 15. hodiny ale asociace protest odvolala.

Taxikářům se nelíbí způsob, jak pražský magistrát rozhoduje o plánovaných změnách v taxislužbě. Před několika měsíci začal chystat nový zákon, který zavádí mimo jiné nové přezkušování z místopisu a cizího jazyka.

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) | Foto: Filip Jandourek

„Testy v současné době nevypovídají o ničem. Nikde ve světě se zkoušky s atlasem nedělají. To je jenom specifikum České republiky, potažmo pravděpodobně Prahy," dodala Krnáčová.

Podmínky chtějí taxikáři zmírnit. Jednání s pražským magistrátem jsou ale podle asociace zdlouhavá a k ničemu nevedou.

„Diskutujeme dva měsíce. Ochota tady sice je, ale nikam nevede. Pokud budeme jenom diskutovat a nic nedělat, tak to nemá smysl,“ řekl mluvčí Asociace koncesionářů v taxislužbě Daniel Tarjlovski.

Městu se nedaří vybírat pokuty

Taxikáři protestovali už v červenci, tehdy Prahou v průvodu, který také svolala asociace, projely stovky aut a způsobily komplikace v dopravě. Důvodem bylo chystané zpřísnění zkoušky pro provoz taxi a všeobecné přezkoušení všech taxikářů.

Praha se dlouhodobě potýká s problémy s předraženým jízdným a nedaří se jí vybírat pokuty. Magistrát uložil od roku 2002 taxikářům pokuty za 213 milionů korun, vybrat se mu ale nepodařilo ani desetinu celkové částky.

Podle podkladů pro radu je v Praze 2000 aktivních provozovatelů taxislužeb, přes 4600 evidovaných vozidel a téměř 5500 řidičů.

Taxikáři se sešli na pražském Strahově. Nejspíš zablokují magistrálu v Praze | Foto: Jan Charvát

Kateřina Havránková, Anna Kottová, Jan Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme