Autobusů na zavolání bude od nového roku na Rychnovsku méně

Krajský úřad snížil od nového roku počet radiobusových linek, které si mohou cestující objednat po telefonu. Jednu úplně, jednu částečně a další změnil na pevnou pravidelnou linku. Naopak stoupne počet spojů rychnovské MHD.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nástupiště autobusové nádraží v Hořovicích

Nástupiště autobusové nádraží v Hořovicích | Foto: Pavel Pavlas

Radiobusy před lety vznikly kvůli lepší dopravní obslužnosti.

„Aby autobusy mohly jezdit i v místech, kde se běžné linky nevyplácejí. Aby byla zachována dopravní obslužnost a dostupnost i pro obyvatele těch obcí, kam se nevyplatí běžné lince zajíždět,“ říká mluvčí Královehradeckého kraje Jiří Hošna.

Jedna radiobusová linka teď podle Jiřího Hošny zmizela z jízdního řádu úplně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O změnách v autobusové dopravě na Rychnovsku natáčela reportérka Kristýna Štanderová

„Jde o linku Rokytnice – Nebeská Rybná, který jezdil ve středu a podle našich statistik od ledna do května ho nevyužil vůbec nikdo,“ doplňuje mluvčí kraje.

Změna se dotkla také večerních autobusů na zavolání z Bartošovi do Orlického Záhoří.

„Tyto spoje byly jako radiobusy zrušeny a momentálně je možné nastoupit pouze na tyto večerní spoje v Rokytnici v Orlických horách a další zastávky jsou na výstup,“ uvádí Petr Švach ze společnosti Audisbus.

Naopak jednu z dříve radiobusových linek ze Zdobnice do Rychnova nad Kněžnou kraj zařadil mezi pevné spoje.

Jak funguje radiobus?
Cestující, kteří chtějí spoj použít, se musí nahlásit na bezplatnou linku dispečinku 800 10 15 20 nejpozději 30 minut před odjezdem autobusu podle jízdního řádu. Nahlásí odjezdovou zastávku a místo, kam chtějí jet.

Počet spojů na zavolání naopak stoupne v rychnovské městské hromadné dopravě. Podle Petra Švacha se jedná o posílení hlavně víkendových linek.

„Rozšiřujeme provoz ve směru na Litohrady, dále posilujeme radiobusové spoje ve směru na Lukavici a také na Rověň,“ dodává.

Další radiobus budou v zimě využívat nejvíce zřejmě běžkaři. Pojede o víkendech do Jahodova.

Kristýna Štanderová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme