Až osm uprchlických rodin by mohlo bydlet v azylovém centru v Bystřici pod Hostýnem

V Bystřici pod Hostýnem se objevily protiimigrantské plakáty. Rozvěsila je organizace s názvem Pro vlast. Reaguje tak na plán Diakonie Českobratrské církve evangelické, která chce ve městě zřídit azylové centrum. V něm by mohlo žít až osm uprchlických rodin.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bystřice pod Hostýnem, centrum

Bystřice pod Hostýnem, centrum

Nezávislý bystřický starosta Zdeněk Pánek ukazuje skutečně rozlehlý areál s několika budovami. Komplex působí opuštěně.

„Původní kapacita areálu byla kolem devadesáti osob. Mám ohlasy od občanů a ty jsou vesměs negativní. Je to věc, která by mohla život ve městě zásadně ovlivnit,“ říká Zdeněk Pánek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Až osm uprchlických rodin by mohlo bydlet v azylovém centru, které chce v Bystřici pod Hostýnem vytvořit Českobratrská církev evangelická. Natáčel tam Pavel Sedláček

Bystřickým vadí, že s nimi zatím o záměru ubytovat uprchlíky nikdo nejednal, což potvrzuje i náměstek ředitele Diakonie Českobratrské církve evangelické Miloslav Běťák:

„Zatím se vedou jednání na úrovní ministerstva vnitra a představitelů církve.“

Bystřický areál diakonie připomíná menší lázně. Jen dva kilometry je to na vrchol Svatého Hostýna. V těsném okolí bydlí starousedlíci.

Majitelka jednoho z domů nechce zveřejnit své jméno, o názor se ale ráda podělí:

„V žádném případě s tím nesouhlasíme. Bydlíme blízko, v krásné rekreační oblasti, která slouží lidem pro turistiku a rekreaci. Myslíme si, že tito lidé by ovlivnili i turistický ruch. Máme velké obavy z toho, že jsou to lidé nepřizpůsobiví zdejším poměrům.“

Areál v Bystřici pod Hostýnem, kde by mohli bydlet uprchlíci | Foto: Pavel Sedláček

Představitelé Diakonie mají údajně plán, jak uprchlíky zaměstnat. Starší muž z dalšího ze sousedních rodinných domů si myslí, že církve chce jen opuštěný areál využít k získávání dotací na provoz azylového zařízení:

„Náplň těch lidí. Co tady budou dělat? Kdo je bude hlídat? Budou mít volný pohyb? Můžou kdykoli zvednout kotvy a odjet třeba do Německa. Tito lidé tady nebudou hledat ubytování, budou hledat jenom nějaké přespání. Musí je někdo kontrolovat.“

Obavy bystřických obyvatel jsou pochopitelné už proto, že v samém centru města řeší léta problémy s asi stovkou zdejších obyvatel ubytovny, kterou z bývalého hotelu Podhoran vytvořil kroměřížský podnikatel.

Pavel Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme