Až polovina pražských bezdomovců a drogově závislých má nebo měla žloutenku

Až polovina pražských bezdomovců a drogově závislých lidí má nebo měla žloutenku typu C. Testy, které provedlo sdružení Sananim, žloutenku potvrdily u 31 procent testovaných lidí, dalších 26 procent se nechtělo testovat, protože tvrdili, že žloutenku určitě mají. Testy naopak neprokázaly výskyt viru HIV a tuberkulózy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezdomovec | Foto: Jana Huzilová

Tuberkulóza se podle Jakuba Minaříka ze sdružení Sananim neprokázala proto, že je česká populace dobře proočkovaná:

„Očkování přeci jenom docela dobře chrání před nákazou, tím pádem se nikdo z nich nenakazil.“

Vir HIV se zase neprokázal podle Minaříka díky programům, které se rozběhly v 90. letech a zaměřily se na výměnu injekčních stříkaček.

Přehrát

00:00 / 00:00

O testech mluvil ve Stalo se dnes Jakub Minařík ze sdružení Sananim

„Čímž nedošlo k vytvoření nějaké skupiny, kde by byla vyšší promořenost HIV nebo tím, že se nevytvořilo ložisko, kterým by se infekce šířila.“

Testování rizikových skupin probíhalo kromě Prahy také v Bratislavě, Římě a Turíně. V porovnání s těmito městy dopadla Praha na jednu stranu lépe a na druhou hůře:

„Co se týče infekcí, tak jsme dopadli poměrně dobře. Co se týče užívání injekčního náčiní ve vězení, kde přibližně 40 procent respondentů přiznalo užívání injekčního náčiní, jeho sdílení, injekční aplikace, tak tam ty výsledky zdaleka nejsou tak dobré. Je tam i určité varování, protože populace hlavně v Itálii byla věkově starší, my máme populaci mladší, takže je v daleko lepším stavu. Ty problémy nás ještě čekají a zatím jsme k nim nedospěli,“ dodává Minařík.

Jan Richter, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme