Finsko 3:0 Česko

Azyl pro zvířata u Vejprnic se bojí o svou existenci a chce se soudit s úřady

Už čtyři roky zachraňuje sdružení Dream Horse na Plzeňsku opuštěná a týraná zvířata. Původně sídlil zvířecí azyl na malém pozemku na okraji Vejprnic, před rokem se Pavel Mazan, jeho přítelkyně Jitka Tomášková a desítky koní, ovcí nebo koz přestěhovali na louku u silnice mezi Vejprnicemi a Tlučnou. Když tam vybudovali zázemí pro hlídače, kotce a ohrady, zasáhly úřady. Teď se azyl bojí o svou existenci - do léta musí totiž dobrovolníci stavby odstranit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zakladatel a šéf azylu pro zvířata u Vejprnic Pavel Mazan se svými svěřenci | Foto: Lukáš Milota

„Celkově máme okolo padesáti zvířat, koníky, ovečky a kozičky. Vesměs jsou to zvířátka z odchytů nebo na dožití, co nám sem darují lidé,“ vypočítává Pavel Mazan, příležitostný řidič kamionu, ale hlavně zakladatel i šéf azylu pro koně a jiná opuštěná a týraná zvířata.

Ještě před rokem se s přítelkyní Jitkou těšili na nový, větší pozemek. Teď to ale vypadá, že ho budou muset opustit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech zvířecího azylu na Plzeňsku natáčel Lukáš Milota

„Poté, co jsme oficiální cestou dostali nájemní smlouvu, tak zhruba dva měsíce na to si vzpomněl Pozemkový fond, že na těchto pozemcích vázne církevní restituce,“ popisuje Pavel Mazan začátek peripetií.

Pozemkový fond nesouhlasil s umístěním jakýchkoli staveb a celou věc převzal stavební úřad v Nýřanech, jak upřesňuje jeho vedoucí Zdeněk Mráček.

„Jedná se o nepovolenou stavbu na cizích pozemcích. Nařídili jsme její odstranění, protože stavebníkovi se nepovedlo získat dodatečné povolení na stavbu. Co tady máme doklady, tak pozemky žádné zasmluvněné nebyly, byly pouze pronajaté od Pozemkového fondu.“

Sdružení Dream Horse se odvolalo, krajský úřad ale rozhodnutí stavebního úřadu v Nýřanech potvrdil. Dobrovolníci tak musí do konce června stavby zbourat. Šéf zvířecího azylu Pavel Mazan ale trvá na svém.

Pozemek zvířecího azylu se spornými stavbami | Foto: Lukáš Milota

„Vzhledem k tomu, že jsme to konzultovali s několika právníky a s jinými stavebními úřady, tak z naší strany k pochybení nedošlo. My jsme udělali vše podle zákona, bohužel stavební úřad v Nýřanech je jiného názoru,“ říká rozhodně.

Dobrovolníci, kteří pečují o zvířata z vlastních peněz nebo z drobných darů, budou bojovat dál. Dokud nerozhodne soud, hodlá zvířecí azyl zůstat i s nepovolenými stavbami na současném pozemku.

„Určitě se nenecháme, protože si stojím pěvně za svým, že pravdu máme my. Veškeré dopisy, co máme od úřadů, jsme předložili naší právničce a příští týden už to jde před soud. Takže došli jsme až takhle, že se jdeme soudit,“ uzavírá Pavel Mazan.

Martin Hromádka, Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme