Azylové domy na Ústecku jsou plné, amnestovaných v nich ale moc není

S mrazivým počasím rychle ubylo volných míst v azylových domech. Většina z nich v Ústeckém kraji hlásí plno. Amnestovaných je ale mezi azylanty málo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezdomovci ve Zlíně dostali polévku | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

Jedním z ústeckých azylových domů poskytujících přístřeší bezdomovcům je i farní charita v Litoměřicích. Dva ze tří nových zájemců tam nemohli přijmout, měli už jen jedno volné místo.

"Jeden se hned ubytoval, ale byl tu jen tři dny a sám pak odešel. Nedal ani vědět, proč odchází," říká vedoucí domu Pavla Soukupová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o azylových domech na Ústecku připravil redaktor ČRo Miroslav Zimmer

Ubytovna slouží pro 25 lidí. Počet volných míst se tam může měnit prakticky každý den.

"Noclehárna má pět lůžek a je teď obsazená, ale tam vždy záleží, kdo dřív přijde v šest navečer, kdy se otevírá," podotýká vedoucí.

Silně opilé a agresivní jedince tam nepřijímají. "Občas tady máme veselo, ale jinak sem chodí převážně chlapi, kteří jsou tu už delší dobu a chovají se slušně," doplňuje správce Milan Pršo.

Jeden muž propuštěný z vězení k ním podle jeho slov chodí, ale pouze pro poštu, jiných služeb azylového domu zatím nevyužívá.

Za nocleh se platí padesát korun, za ubytování sto korun na den. Střechu nad hlavou má v azylovém domě i Petr. O tom, jak se tam dostal, mluvit nechce.

"To je každého věc, jak si kdo ustele, tak si lehne. Je to takové nouzové letiště, ale jiné východisko není, venku by člověk nepřežil," říká pětapadesátiletý muž. O azylu má jasno. Jeho výhodu vidí v možnosti hygieny a teplé posteli.

Amnestovaných mezi azylanty zatím moc není

Mezi místními azylanty je i devatenáctiletý Adam, který utekl z domova, protože se nepohodl s matkou.

"Musel jsem si najít něco vlastního, postavit se na vlastní nohy. Taky jsem byl na ulici, asi jako každý tady. Časy, kdy nebylo co jíst, to bylo nejhorší. Není jiná možnost, kde je teplo, kde se dá umýt a kde vám dají aspoň jednou denně teplou polévku," vysvětluje.

V azylovém domě Naděje v Roudnici se z amnestovaných neukázal nikdo, ubytovna je ale plná a navíc před opravou. V mosteckém charitním azylovém domě, kde mají 25 míst, počítají se dvěma propuštěnými.

"Jeden už je tady a zítra nebo v pondělí přijde druhý. Jinak jsme plně obsazeni," hlásí Monika Myroníková.

Jednoho amnestovaného ubytovali před deseti dny v lounském azylu, který provozuje Červený kříž. Postupem času se ale nejspíš v azylech objeví další, shodují se ubytovatelé.

Miroslav Zimmer, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme