Azylový dům na Havlíčkobrodsku pomáhá týraným ženám. Jeho existence je ale závislá na dárcích

Azylový dům s utajenou adresou na Havlíčkobrodsku si připomíná deset let své existence. Útočiště v něm nacházejí matky s dětmi, které se staly obětí domácího násilí. K jubileu si nadělili větší prostory, problémem ale zůstávají peníze na provoz.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Azylový dům Rybka ve Studené

Azylový dům Rybka ve Studené | Foto: Lucie Suchánková Hochmanová | Zdroj: Český rozhlas

V azylovém domě na Havlíčkobrodsku žije pět matek a deset dětí. Díky novým prostorům tu mohou být spolu.

„Stávalo se nám, že třeba přijela maminka s osmi dětmi a my jsme mohli vzít jen šest a pro další jsme už neměli místo,“ říká zakladatelka azylového domu Jana Koryntová.

Starší děti tak putovaly například do dětského domova. Za deset let existence tady odstartovaly svůj nový život desítky žen.

Přehrát

00:00 / 00:00

V azylovém domě natáčela redaktorka Hana Mikulincová

„S některými uživatelkami jsme dodneška ve styku. Některým se podařilo sehnat sociální byt nebo třeba volají, jak se mají dobře. A já když jsem to zakládala, tak jsem si říkala, že kdyby se postavila na nohy jedna z deseti, tak ta práce má smysl,“ je přesvědčená paní Koryntová.

Možná se to podaří i ženě se dvěma dětmi, která teď v azylovém domě žije: „Žila jsem s alkoholikem, zažila jsem domácí násilí, a proto jsme utekli. Tady se máme dobře a všechno jsme začali znova s dětmi. Začínáme nový život s bydlením, prací a osamostatněním se.“

To je sen i další matky se dvěma dětmi. I ona má za sebou smutný příběh:

V Lochovicích stojí první azylový dům na Hořovicku | Foto: Petr Kološ

„Našla jsem si přítele, který mně pořád bral peníze, nenechával nám je na jídlo. Když jsem mu je nedala, tak mi vyhrožoval zabitím. Sem jsme se dostali i díky sociálce, jinak by mi odebrali děti, protože už jsme neměli ani kde bydlet, takže jsme rádi, že jsme tady.“

Provoz domu ale stojí peníze, kterých se ale stále nedostává. „Letos skutečně musíme každou korunku obracet a přemýšlet, jak ušetřit,“ říká ředitelka Jaroslava Peroutková.

O provoz azylového domu se stará občanské sdružení Spektrum Vysočina, ve čtyřiadvacetihodinovém provozu se tady střídá pět pracovnic. Peníze dostávají z evropských fondů přes kraj Vysočina. Ty ale nepokryjí ani běžné náklady. Bez pomoci sponzorů, nadací a dárců by azylový dům zanikl.

Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme