Babybox zachránil už 60. dítě. Ve Strakonicích našli zdravého chlapečka

Už 60. dítě nalezlo záchranu v babyboxu. Šestidenního chlapečka odložila jeho matka do úložné schránky v nemocnici ve Strakonicích a před babyboxem nechala i kočárek. Dítě bylo oblečené a je zdravé. Radiožurnál o tom informoval zakladatel babyboxů Ludvík Hess.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Babybox (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

V České republice funguje už 46 vyhřívaných schránek pro novorozence, zatím poslední vznikla v září na budově záchranné služby v Hradci Králové.

„Otevřu. V tu chvíli se spustí v babyboxu ventilace. Vkládám děťátko a v tuhle chvíli už samozřejmě je světelný a zvukový signál v místnosti stálé služby,“ popisuje Ludvík Hess, jak babybox funguje.

Přestože babyboxy mají i své odpůrce, odložení dítěte do speciálního inkubátoru je legální a rodičce za to nehrozí žádný trest.

Kritiku za přístup k péči o opuštěné děti si však Česká republika vyslechla od OSN, která ji vyzvala ke zrušení babyboxů. Podle ní nemají oporu v legislativě a díky nim údajně přibývá dětí bez identity.

„Názor členů výboru OSN je způsoben zcela zavádějící informací, kterou dostali od žalobníka – odpůrce babyboxů. Od člověka, jehož jméno já samozřejmě znám. Je to úplné neporozumění a nepochopení té záležitosti,“ uvedl již dříve Hess.

Lucie Maňourová, Radiožurnál Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme