Babyboxy už zachránily život více než 80 dětem, včetně Aničky z Brna

Česko má ode dneška další babybox. Tentokrát vznikla anonymní schránka pro odložené děti ve vyškovské nemocnici. Po celé republice jich je už 55 a život zachránily více než osmi desítkám dětí. Byla mezi nimi i dnes tříletá Anička, která se téměř okamžitě dostala do adoptivní rodiny manželů Ilony a Marka. Jejich příběh se začal odehrávat v babyboxu nemocnice Milosrdných bratří v Brně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Babybox (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

„Když jsem tenkrát viděla, že se našlo děvčátko v babyboxu, tak jsem říkala manželovi - ta je naše. A byla a je,“ vzpomíná Ilona. Odcházela tehdy z práce s batohem na zádech, že pojede na dovolenou.

„A zvedla jsem telefon. A druhý den jsem přišla do práce s tím, že nastupuji na mateřskou dovolenou. Takže druhý den jsme se jeli podívat na Aničku,“ popisuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Ilonou a Markem natáčela redaktorka Gabriela Grmolcová

„Pan doktor Kotek říkal, že my si dítě nevybíráme, že ono si vybírá nás. Byla to pravda, protože když jsme tam přišli, zrovna se tam malovalo, ona ležela jenom tak v postýlce, jenom se tak podívala, mrkla okem a věděli jsme, že je naše,“ doplňuje Marek.

Asi prý zafungovala nějaká intuice. „To nás hodilo do vody a my jsme se učili plavat,“ dodává. A pak už následoval klasický koloběh, jako když si přivezete miminko z porodnice.

„Je tam ale hodně zařizování, co se týče právních úkonů. To je složité z toho důvodu, že se chrání to dítě. Ještě bychom o ni mohli přijít, kdyby se matka přihlásila. A my jsme byli dopředu srozumění s tím, že to tak může být,“ upřesňuje mladý muž.

A i kdyby se náhodou maminka odloženého dítěte ozvala, je podle Ilony pořád lepší, aby trpěli adoptivní rodiče, které do té doby měli miminko u sebe, než aby měsíce trpělo dítě v kojeneckém ústavu.

Holčičce, kterou Marek s Ilonou adoptovali, od začátku říkají, že je z babyboxu. „Ze začátku jsme jí vyprávěli pohádku a pak se to do člověka vžije, že pohádka přechází v příběh, kde jsou konkrétní lidi, konkrétní místo babyboxu. Řekneme - princezna z babyboxu - a už se hlásí,“ líčí Ilona.

Celkem našlo v Česku útočiště ve speciální schránkách už třiaosmdesát dětí. Z nich většina našla ihned adoptivní rodiče. Pět dětí si vzaly nakonec zpátky biologické matky.

Gabriela Grmolcová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme