Bagry narazily v plumlovské přehradě na stopy pravěkého osídlení

Vypuštěná plumlovská přehrada na střední Moravě vydává svědectví o dávném osídlení. Archeologové tam finišují s odkrýváním pozůstatků z dob pravěku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archeologické nálezy z Terronské ulice: detail nádoby, milodar | Foto: Česká společnost archeologická

Kopání, ťukání a dlabání se rozléhá lokalitou, kde probíhá archeologický průzkum. Těžká technika při rekultivaci dna vypuštěné přehrady objevila, jak se později ukázalo, pravěké sídlištní objekty. Datují se obdobím mezi 5000 a 800 lety před naším letopočtem. „Což je starší doba železná, kultura platěnická,“ přibližuje archeolog Miroslav Šmíd

Přehrát

00:00 / 00:00

Anna Kajlíková a archeolog Miroslav Šmíd

„Nacházíme se v přírodním amfiteátru, který skýtal oázu klidu, i když poloha je obrácena k severu, což je poloha celkem výjimečná, poněvadž, pokud v pravěku sídliště byla nějak situována, tak nejlépe na jižní stranu,“ popisuje jednu ze zajímavostí nálezu Šmíd.

Další objevy ze dna plumlovské přehrady patří kultuře s lineární keramikou, o tom svědčí zlomky nádob nebo části textilní keramiky.

Anna Kajlíková, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme