Bakala je ochotný prodat část bytů OKD nájemníkům, ti požadují nižší cenu

Byty na Ostravsku, které dříve vlastnila společnost OKD, by mohli získat jejich nájemníci. Finančník Zdeněk Bakala, spolumajitel investiční společnosti BXR, která byty prostřednictvím firmy RPG vlastní, je ochotný nájemníkům část ze 44 tisíc bytů prodat za zvýhodněných podmínek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Bakala | Zdroj: ČTK

Sdružení nájemníků s majiteli souhlasí v tom, že by byty nekupovaly jednotlivé domácnosti, ale celá bytová družstva. Neshodnou se ale, za jakou cenu by měli lidé byty koupit.

RPG nabídla nájemníkům byty za cenu, která prakticky odpovídá tržní ceně volných družstevních bytů na Ostravsku.

„Což je samozřejmě nepřijatelné, když si vezmeme, že ty byty získali od státu prakticky za 40 tisíc za byt. Obce převáděly byty v Ostravě-Porubě na nájemníky zhruba za částku šest až osm tisíc korun za metr. Naše nabídka spočívá v tom, že by ta částka měla být podobná, ale nižší. Mělo by být přihlédnuto k tomu, za jakou částku tento bytový fond získal kupující, tedy podnikatel Zdeněk Bakala,“ říká předseda sdružení nájemníků Roman Macháček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Silvie Mikulcové z Ostravska, kde se chystá prodej několika bytů dříve vlastněných OKD

Petr Handl, ředitel vnějších vztahů skupiny RPG Real Estate, ale trvá na prodeji za tržní cenu. „Byty, které připravujeme do první fáze prodeje, budou prodávány, respektive nabízeny za zcela tržních podmínek. Pouze naše mateřská společnost BXR zvažuje možnost případného cenového zvýhodnění tohoto projektu formou dotace části kupní ceny ale je to pouze ve fázi úvah,“ řekl Handl.

Kromě ceny se nájemníci s majiteli neshodnou ani v tom, kolik bytů by se mělo prodat v pilotní fázi.

RPG chce zatím prodat jen stovku bytů, nájemníci chtějí víc

Petr Handl zatím mluví pouze o stovce bytů k prodeji. „Bytový fond RPG je primárně určen pro nájemní bydlení. Na této naší strategii se nic nemění, pouze jsme v posledních letech realizovali ročně zhruba několik desítek prodejů samostatně stojících objektů typu finské domky nebo samostatně stojící rodinné domky. Nyní připravujeme projekt, v jehož rámci bychom chtěli nájemníkům nabídnout možnost odkupu několika bytových domů s celkovým počtem 100 bytů,“ říká Handl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Handl z realitní skupiny RPG Real Estate, vlastníka společnosti RPG Byty, s.r.o., mluvil v Hlavních zprávách o plánovaném prodeji stovky bytů nájemníkům

Předseda sdružení nájemníků Roman Macháček chce, aby se bytů prodalo více. „My jsme se bavili zatím o tom, že se by prodej uskutečnil, řekněme, v rozsahu pilotního prodeje. V první fázi by mělo dojít k prodeji menšího množství bytů a na tomto vzorku by se uskutečnil celý model prodeje. RPG jako takové mělo představu o 100 až 200 bytech, my jsme měli představu, že v pilotním prodeji by mělo být minimálně 500 až 1000 bytů,“ uvedl Macháček.

Podle Handla plánovaný prodej bytů nesouvisí s nynějším napětím kolem OKD.

Petra Hosenseidlová, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme