Balon ve tvaru Gagarinovy lodi se vyráběl v Brně

Rusové si dnešní 50. výročí Gagarinova letu do vesmíru připomínají mimo jiné horkovzdušným balonem ve tvaru kosmické lodi Vostok. Pilot Stanislav Fjodorov se s ním představí v Rusku, v Evropě i ve Spojených státech. Balon o výšce dvanáctipatrového domu vyrobila továrna v Brně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vesmírný modul Vostok, ve kterém Jurij Gagarin poprvé vzlétl do kosmu | Zdroj: ČTK

„Válec, na konci stříbrná koule, a to je celá raketa,“ popisuje původní kosmickou loď ředitel společnosti, která balon ve tvaru rakety zkonstruovala, Radim Poláček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Gabriely Grmolcové o horkovzdušném balónu Vostok z brněnské dílny

„Ve válci byly motory, v kouli seděl Gagarin,“ připomíná tehdejší koncepci Vostoku. „My jsme šili jen horní část, tu kouli s menším modulem pod tím. To je to, co obletělo zemi, ne to, co to vyneslo nahoru,“ dodává Poláček.

Práce na zvláštních balonech je podle pracovníků továrny nespočetně více. Normální balón je sešitý ze zhruba 200 dílů. Tento speciál, který dosahuje výšky dvanáctipatrového domu, jich ale potřebuje až 1500.

"Je to hodně zopodvědná práce, člověk musí být přesný a bdělý. Nejhorší to bylo, když jsem začínala, tak jsem měla strašný strach, že se něco stane, ale pak jsem zjistila, že balon drží, jak má," říká jedna ze švadlen Monika Svobodová.

Gabriela Grmolcová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme