Báňský úřad nařídil zastavení ražby tunelu Blanka

Báňský úřad zastavil ražbu tunelu Blanka a nařídil přepracování dokumentace stavby v okolí Brusnice. Stavba se tak zastaví na několik týdnů. Důvodem je propad tunelu na území Prahy 6, k němuž došlo v noci na úterý.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kráter po propadu stropu tunelu Blanka v Praze 6

Kráter po propadu stropu tunelu Blanka v Praze 6 | Zdroj: ČTK

Pražský primátor Pavel Bém podává trestní oznámení na neznámého pachatele a zváží sankce, které může město uplatnit vůči Metrostavu, který tunely buduje. Magistrát údajně uvažuje i o vypovězení smlouvy s firmou.

Stavbu už potřetí postihl náhlý, nečekaný sesuv půdy, tentokrát pouhých pár metrů od budovy ministerstva kultury a nedaleko rušné ulice. Navíc jen zázrakem vyvázl bez zranění bagrista, kterého v noci na úterý půda zasypala.

Podle náměstka ředitele Českého báňského úřadu Dušana Havla je vyšetřovacích verzí příčiny propadu několik. Zda šlo propadu půdy při ražbě tunelu zabránit, nechtěl komentovat a odkázal na výsledky vyšetřování, které úřad vede spolu s Policií ČR.

Nový geologický průzkum a přepracování dokumentace

Stavba je zastavená až do prošetření případu, kterého se ujal Báňský úřad. Dnes nařídil zpracování nového geologického průzkumu a přepracování dokumentace k tunelu Blanka. Do té doby ražbu zakázal. K dokončení tunelu Blanka je potřeba razit ještě sto metrů na severní a sto metrů na jižní straně stavby.

Jestli se ale podaří zjistit viníka, není jasné. Policie totiž nedošla k výsledku ani v předchozích dvou případech, kdy se země sesunula v parku Stromovka. A odložila i tehdejší trestní oznámení Pavla Béma, který se tentokrát rozhodl nečekat na vysvětlení, co způsobilo nejnovější nehodu na stavbě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyjádření Pavla Béma k podání trestního oznámení v pořadu Ozvěny dne Radiožurnálu.mp3

„Jsem přesvědčen, že nic není náhoda a že není možné, aby se třikrát po sobě, byť na různých místech propadlo nadloží při výstavbě tunelu a nebyl za to nikdo zodpovědný. Tato stavba musí být bezpečná a nebude pokračovat, dokud nebudeme mít stoprocentní garance bezpečnosti výstavby,“ řekl.

Z hlediska řízení systému neshledává žádný problém. „Tady se musí najít konkrétní viník. Hledáme cestu k finančnímu odškodnění města, protože jsem přesvědčen, že k němu došlo. Mohlo dojít k nedodržení technologického postupu a na to pamatuje jedno z ustanovení sankční části podepsaného kontraktu s Metrostavem,“ uvedl.

Dodal, že i když necítí osobní odpovědnost za tyto potíže, celá věc může také poškodit jeho stranu v podzimních komunálních volbách.

Vyšetřování skutečných příčin

Odpůrcem pražského primátora v této věci je Martin Skalský, který v minulosti připravil ve stejné věci – nehodám při výstavbě tunelu Blanka – dvě trestní oznámení za občanské sdružení Arnika.

„Vyjádření pana primátora je naprosto nehorázné. Vyjadřuje se stejně ostře v médiích jako před dvěma lety při druhém propadnutí půdy ve Stromovce, ale neudělal vůbec nic stejně jako dnes. Obávám se, že na straně města žádná vůle skutečně vyšetřit příčiny nehod není,“ řekl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyjádření Martina Skalského ze sdružení Arnika v Ozvěnách dne.mp3

„Naše trestní oznámení bylo sice taky zamítnuto, ale my jsme se proti tomu alespoň ohradili a snažili jsme se tu věc vrátit znovu do vyšetřování. Sice se nám to nepodařilo, ale aspoň jsme se o to pokusili, což na straně města vůbec neproběhlo,“ dodal.

Podle něj má město jako objednatelem stavby mnohem větší možnosti než občanské sdružení Arnika.

„Může nějakými sankcemi tlačit Metrostav k tomu, aby se na té stavbě skutečně dodržovaly pracovní a bezpečnostní postupy,“ dodal.

Domnívá se, že zastavení stavby je správné a logické a její provádění se musí přehodnotit.

Květa Moravcová, Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme