Báňský úřad podle starostů i vedení Ústeckého kraje brání rozvoji měst a obcí

Ústecký kraj chce, aby ministerstvo průmyslu přehodnotilo a zmírnilo ochranu ložisek uhlí. Přísná zákonná ochrana brání podle starostů rozvoji měst a obcí, které nemohou některé pozemky využít pro výstavbu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžba uhlí (ilustr. foto) | Foto: František Tichý

Například v Dubí by chtěli změnit územní plán tak, aby se dala zastavět dvousetmetrová proluka. Pod zemí je však uhlí, a tak báňský úřad tuto změnu zamítl.

„Nejkomičtější je, že to území je přetěžené hlubinnou těžbou ukončenou v šedesátých letech a je částečně zasíťované z osmdesátých let, protože tam měly stát paneláky, když se měla bourat jižní část Dubí,“ říká starosta Petr Pípal z hnutí Severočeši.cz.

V Háji zase vytipovali 13 pozemků, které chtěli určit ke stavbám. Proto se stavební úřad v Duchcově obrátil na Českou geologickou společnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Gabriely Hauptvogelové o problémech s ochranou uhelných ložisek v Ústeckém kraji

Geolog Josef Godány podrobně prozkoumal zásoby uhlí, které pod těmito pozemky jsou.

„Z toho návrhu zastavitelných ploch jsme některé plochy uvnitř obce doporučili pro jakýsi rozvoj. Ale ty plochy, které zasahovaly do bloků zásob, které nebyly dotknuté žádnou historickou těžbou a byly evidovány jako zásoby bilanční, prozkoumané, volné, jsme nechali v ochraně, protože u nich převyšuje zájem ochrany bloků nad zastavitelností ploch,“ řekl geolog Godány.

Poslední slovo má však báňský úřad, který se ale přesně drží litery zákona. Proto starostové i krajští zastupitelé chtějí, aby podobný průzkum jako v Háji udělali geologové i na dalších místech. Po tomto přezkoumání by ale ochranu ložisek musela zmírnit vláda.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme