Barokní zámek a bývalý pivovar v Dolní Lukavici jsou v havarijním stavu

Dolní Lukavice, malá obec na jižním Plzeňsku, se proslavila díky skladateli Franzi Josefu Haydnovi. Hudební velikán pobýval a tvořil na zdejším zámku v druhé polovině 18. století, když tu působil jako kapelník zámecké hudby. Dávná sláva zámku je ale pryč. Veřejnosti nepřístupná barokní památka léta chátrá a ještě hůře jsou na tom sousední, původní budovy bývalého pivovaru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dolní Lukavice - bývalý pivovar | Foto: Monika Červená

„Ten bývalý pivovar je v současné době ve velmi špatném stavu, protože 17. července se prolomila střecha na části budovy. Podle mě je to tím, že o tu budovu se dlouho nikdo nestará a nebo se o ni stará tak málo, až došlo k prolomení střech,“ říká starosta Dolní Lukavice Vítězslav Opálko.

Současným majitelem pivovaru je Ferdinand Veverka, který restituoval společně s pivovarem i zámek a další nemovitosti v obci.

„Restituce byla uplatněna v roce 1992. Obec se o zámek a další nemovitosti asi 13 let soudila. Nejvíc majetku bylo vydáno v roce 2000 a potom se postupně vydával panu Veverkovi ten zbytek,“ popisuje starosta.

Přehrát

00:00 / 00:00

O stav dolnolukavického zámku a pivovaru se zajímala reportérka Monika Zettlová

Značně zchátralý je také sousední zámek. Naposled tu před více než 15 lety obec opravila část střechy, když objekt ještě vlastnila. Zámek i pivovar jsou přitom kulturními památkami.

„Celý ten zámek plus areál byl prohlášen za kulturní památku v roce 1963. Jedná se o barokní stavby a jak pivovar, tak zámek byly postaveny téměř ve stejnou dobu,“ říká Dana Hanušová z odboru památkové péče přeštického městského úřadu.

Podle starosty Vítězslava Opálka je komunikace se současným majitelem bývalého panství Ferdinandem Veverkou značně komplikovaná, částečně také proto, že žije se svou rodinou ve Francii.

Problém je i se zámeckým parkem

„Já jsem pana Veverku nikdy neviděl, on je pokročilého věku, ani jsem s ním nemluvil po telefonu. Znám se s jednou z jeho dcer, s Viktorií, která tady předložila plnou moc na zámek. S tou jsme komunikovali několik let, ona se o tu opravdu nějakým způsobem snažila,“ tvrdí Opálko a pokračuje:

„V loňském roce odjela s tím, že se ještě pokoušela zajistit opravu pivovarského komínu. Ten pak nechala opravit další dcera Isabella. Ta s námi komunikovala telefonem a pak nám zaslala plnou moc na nakládání s majetkem svého otce.“

Problémy jsou podle starosty také s rozlehlým a neudržovaným zámeckým parkem. „Některé stromy jsou přestárlé, několik větších stromů už se ulomilo. Máme obavy, aby to někoho nezranilo. Už jsme sem zakázali přístup dětem z mateřské školky,“ podotýká.

Dolní Lukavice - zámek | Foto: Monika Zettlová

Odbor památkové péče přeštického městského úřadu už v souvislosti se stavem bývalého pivovaru odeslal majiteli dopis o zahájení správního řízení a na 22. srpna domluvil schůzku všech zúčastněných stran.

„Zúčastnit by se jí měl zástupce vlastníka, zástupce obce Dolní Lukavice, náš odbor, pracovník Národního památkového úřadu a zástupci stavebního odboru městského úřadu Přeštice,“ informuje Dana Hanušová.

Schůzky by se měl zúčastnit také statik, který rozhodne, co bude se zchátralými budovami bývalého pivovaru dál.

Monika Červená Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme