Barrandovský most slaví, 3. listopadu 1988 byl slavnostně otevřen

3. listopadu roku 1988 byl slavnostně otevřen Barrandovský most. Byla tím dokončena třetí celostátní stavba mládeže, kterou byla takzvaná ‚Jížní cesta‘. Dnes už si bez tohoto spojení obou břehů Vltavy pražskou dopravu ani neumíme představit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barrandovský most (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Plány na přemostění Vltavy právě v těchto místech spatřily světlo světa už po 1. světové válce. Tehdy se dokonce uvažovalo o dvou mostech v různých výškách. Jeden měl spojit Dívčí hrady s Kavčími horami, druhý pak Hlubočepy s Braníkem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o Barrandovském mostu připravil redaktor Petr Jansa

Po 2. světové válce vzniklo dalších 13 projektů, ale až v roce 1976 se rozhodlo o dnešní podobě mostu. O dva roky později začaly přípravné práce. 20. září roku 1983 byla zprovozněna jižní část a o pět let později 3. listopadu celý most.

Barrandovský most navrhl architekt Karel Filsak s inženýry Jiřím Hejnicem a Pavlem Triplem. Tehdy asi ani oni netušili, že o 20 let později tudy projede takřka 140 000 vozidel denně.

Barrandovský most | Foto: Michal Jindra

Petr Jansa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme