Bavorský premiér položí věnec v Lidicích. Proč ne, říká pamětník

Lidice, Terezín i Ústí nad Labem dnes budou svědky průlomového okamžiku ve vztahu mezi Českem a Německem. Bavorský premiér Horst Seehofer na památných místech položí věnce a uctí tím památku obětem nacismu. Má jít o gesto vstřícnosti ze spolkové země, odkud zaznívají hlasy volající po zrušení takzvaných Benešových dekretů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidice po zničení nacisty v roce 1942

Lidice po zničení nacisty v roce 1942 | Zdroj: Bundesarchiv (Bild 146-1993-020-26A) prostřednictvím Wikimedia Commons | CC0 1.0,©

Lidičtí obyvatelé jsou už zvyklí, že se je novináři často na česko-německé vztahy ptají. Ti, co vypálení Lidic nepamatují, jsou k poměrně častým návštěvám německých delegací samozřejmě tolerantnější.

Přehrát

00:00 / 00:00

Celý příspěvek redaktorky Jany Káninské si můžete také poslechnout

„Je to dlouhá doba na to, abychom nepřistoupili na přátelské vztahy. Otázkou je, jak pamětníci na toto koukají. Pro ně je tohle strašně citlivá záležitost,“ říká úřednice na obecním úřadě a posílá mě za Václavem Zelenkou, který tragédii Lidic přežil jen díky tomu, že se jako dítě hodil k poněmčení.

ČTĚTE TAKÉ: Exkluzivní rozhovor s Horstem Seehoferem

Jaký má tedy názor na oficiální návštěvu bavorského premiéra v Lidicích? „Že bych ji vítal, to ne, ale když se snaží, tak proč jim v tom bránit. Pokud neotevřou otázku ‚Sudeťáků‘, tak je mi to jedno, proč ne. Já je jako Němce beru, protože s Bavorskem jsme nikdy v historii žádné problémy neměli.“

„Problémy jsme měli s takzvanými hodnými Němci, z východu. Kdo tady řádil v Lidicích a kdo likvidoval Lidice? Frank – ‚Sudeťák‘. ‚Bavoráky‘ jako takové beru, ale ‚Sudeťáky‘ ne,“ říká Václav Zelenka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel památníku Lidice Milouš Červencl v Dopoledním Radiožurnálu

A na závěr ještě vysvětluje, proč nemá zas takový důvod Němce nenávidět. „Někdo mi řekne – tedy ti zabili tátu. Ale když srovnám je a po 50. letech komunisty, tak co si budeme vyčítat,“ uzavírá.

Ředitel památníku Lidice Milouš Červencl by byl rád, kdyby Seehofer během své návštěvy Lidic vydal písemné vyjádření k celé události, které by se potom mohlo využívat do budoucna. „A doufám, že v tom pozitivním slova smyslu,“ doplňuje Červencl.

Jana Káninská, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme