Bečov chce příští rok částečně upravit náměstí. Lípu zatím kácet nebude

Bečov nad Teplou schválil rozpočet na příští rok. Počítá v něm s alespoň částečnou realizací projektu obnovy náměstí. Akce se měla uskutečnit už letos, někteří lidé ale protestovali kvůli chystanému kácení lípy na náměstí. Radnice proto revitalizaci odložila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lípa v Bečově nad Teplou | Foto: Zdeněk Trnka

Starostka Olga Haláková je ale přesvědčená, že místní by se úprav obávat neměli. Prostor před radnicí podle ní bude vypadat lépe než dosud a přibude i nová zeleň.

„V prostoru městské památkové zóny bude vždy 40 procent zeleně. Jednak je tady stávající zeleň, jednak se ještě plánuje, že se vybuduje městský park v prostoru okolo kostela případně mezi kostelem a farou,“ přibližuje.

Projekt počítá také s položením dlažby před radnicí. „Je tady řešení, zádlažba před radnicí ve tvaru trojúhelníku. Dále by zádlažba pokračovala v prostoru od zámecké brány po fasádu základní školy. Tím by se scelil tento prostor před radnicí směrem k zámku,“ dodává starostka.

Problémy s lípou

Záměry města ovšem komplikuje lípa, vysazená koncem 50. let. Podle odborníků by dřevina mohla za několik let překážet, v místě se totiž kříží ulice. Radnice a zámek jsou navíc podle historických dokumentů stavby spojené jednou cestou, a strom tak narušuje celkový pohled.

Proti plánovanému kacení se začali bouřit někteří obyvatelé Bečova a sepsali petici. Lípa podle nich na náměstí patří.

Starostka Haláková není zastáncem kácení stromu. Revitalizace historického centra města je ale v plánu už od roku 2008 a místní se s ní mohli seznámit. Stačilo sledovat jednání zastupitelů.

Radnice projekt kácení pozastavila a naplánovala setkání s lidmi. Ti za lípu stále bojují. Vedení města nicméně po diskuzích s obyvateli připouští, že by se strom na náměstí vůbec kácet nemusel. Záleží ale na tom, jaké těžkosti by změna plánu způsobila v celém projektu.

Lípa v Bečově nad Teplou | Foto: Zdeněk Trnka

Andrea Strohmaierová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme