Bečov nad Teplou podepíše partnerskou smlouvu s belgickým městečkem Florennes

Bečov nad Teplou patří mezi nejznámější historická města České republiky. Za jeho popularitu může v posledních letech především relikviář svatého Maura, který je součástí expozice místního zámku. Právě relikviář také obyvatele Bečova pomyslně spojuje s městečkem Florennes v Belgii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Relikviář sv. Maura | Foto: Státní hrad a zámek Bečov

Když byl vzácný relikviář svatého Maura v roce 1986 v Bečově nad Teplou objeven, asi nikdo netušil, jak vzácná památka mnoha lidem do slova a do písmene změní život. Své by o tom mohli povídat právě lidé z Bečova.

Přibližně před pěti lety totiž začaly jejich kontakty s obyvateli belgického Florennes. Právě tam relikviář svatého Maura kdysi vznikl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O partnerství Bečova nad Teplou a belgického Florennes informoval reportér Zdeněk Trnka

„Městečko Florennes v Belgii je zvláštní tím, že kdysi tam byl mnoho století relikviář svatého Maura, tam vznikl. Už asi pět let se stýkáme zejména s historickými skupinami, které tam působí,“ vysvětluje základní pilíře vzájemných kontaktů bečovská starostka Olga Haláková.

Podle ní nikdo nezpochybňuje historické důvody, proč se relikviář dostal do středu Evropy. A Floreňané si naopak váží toho, že právě obyvatelé Bečova jsou s nimi v úzkém kontaktu.

„Když jsme byli na poslední návštěvě v městečku Florennes, tak nám ukázali svůj relikviář, protože po odjezdu toho takzvaně našeho si nechali vyrobit takovou zkrácenou verzi relikviáře. Také zmiňovali, abychom vystavili český relikviář v jejich městě, případně by velmi toužili po výrobě kopie,“ vypráví starostka.

Bečov nad Teplou v posledních dvou desítkách let spolupracuje zejména s městy v německém pohraničí. Oficiální partnerskou smlouvu ale bečovští zatím s nikým nepodepsali.

Hrad a zámek Bečov nad Teplou | Foto: Zdeněk Trnka

„Je to tak. Bečov má zvláštní situaci v tom, že opravdu oficiálně podepsanou partnerskou smlouvu s žádným německým nebo jiným městečkem nemáme,“ potvrzuje Haláková.

Situaci by měly změnit nadcházející jarní dny, kde se zástupci Bečova do Florennes opět vypravili, aby se zúčastnili tamní významné regionální výstavy zaměřené na památky a umění. A možná dojde na podpis partnerské smlouvy.

„Zejména potřebujeme formálně uzavřít vztahy podpisem partnerské smlouvy. Další záminkou v tomto vztahu je projekt, který plánují Floreňané, a to velký projekt spolupráce dvou evropských měst, Bečova nad Teplou a městečka Florennes,“ informuje Haláková.

Bečov nad Teplou o víkendu vstupuje do hlavní turistické sezony tesařskou dílnou. Koná se v areálu státního hradu a zámku, aby upozornila na citlivou obnovu historického areálu.

Zdeněk Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme