Benešov nad Ploučnicí zakáže nákladním autům vjezd do města

Lidé v Benešově nad Ploučnicí na Děčínsku jsou zoufalí z hustého provozu, který zatěžuje celé město. Silnici mezi Děčínem a Českou Lípou si oblíbili řidiči kamionů, kteří si tudy zkracují cestu a hlavně se vyhýbají mýtnému. Místním se ale zřejmě blýská na lepší časy, do konce roku by měl být provoz omezen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benešov nad Ploučnicí - náměstí | Foto: Tomáš Šácha | Zdroj: Český rozhlas

Obyvatele Benešova nad Ploučnicí, kteří bydlí podél silnice druhé třídy číslo 262, obtěžuje hluk, prach, praskající omítka i kusy zdiva.

V klidu se kolem komunikace spojující Děčín a Českou Lípu, po které denně projede víc než 500 nákladních aut, podle jedné z občanek Benešova nedá ani projít.

„Po té hlavní silnici je to strašné, když to okolo vás fičí. Když jsou louže, auta vás ohodí až po hlavu,“ stěžuje si.

Obyvatelé čtyřtisícového města už sepsali proti nadměrné dopravě i petici, kterou podepsalo 2000 lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jana Bachoríka a problémech s nákladními auty v Benešově nad Ploučnicí

Podle starostky Benešova Dagmar Tesarčíkové z ODS je provoz kamionů neudržitelný. Nejenže trpí obyvatelé, ale hustý provoz poškozuje také městský majetek.

„Chodníky jsou totálně zdevastované. Doufám, že v letošním roce nám nějaké peníze vyjdou, to musíme opravit,“ doufá starostka.

V letošním roce se snad opraví chodníky ve městě. Jak ale dodává městský zastupitel Filip Ušák z hnutí PRO! kraj, místní se dočkají i toho nejdůležitějšího, tedy omezení kamionové dopravy.

V České Lípě a v Děčíně se totiž problematická silnice jednoduše osadí zákazem vjezdu těžkým nákladním autům.

„Na těchto hraničních místech byla umístěna značka zákaz vjezdu těžké nákladní dopravě s výjimkou dopravní obsluhy,“ vysvětluje Ušák.

Snaha Benešova a tamních obyvatel o omezení kamionové dopravy ve městě se tak zřejmě povede dotáhnout do úspěšného konce.

Řešení podporuje i sdružení autodopravců

Opatření, na kterém se místní dohodli s Ústeckým krajem, podporuje i ministerstvo dopravy a sdružení autodopravců ČESMAD Bohemia.

Podle vedoucího odboru dopravy ústeckého krajského úřadu Jindřicha Fraňka je to pro ČESMAD lepší řešení než mýtné.

Do konce roku by se tak měla situace na hlavní silnici z Děčína do České Lípy v Benešově uklidnit. V opačném případě se prý lidé začnou bránit sami.

„Prostě a jedině občanská neposlušnost, blokáda silnice, nic jiného nám nezbude,“ říká rozhodně jeden z občanů Benešova nad Ploučnicí.

Jan Bachorík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme