Benešov nechá po více než sto letech odbahnit Konopišťský rybník

Benešov začne konečně vypouštět Konopišťský rybník, takže rybáři už se těší na rybu z Konopiště. Když všechno půjde podle plánu, nechá radnice rybník i odbahnit. Což je docela dobrý nápad, protože do dna už dobrých 100 let nikdo nesáhl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámek Konopiště a přilehlý rybník | Foto: Karel Chlumec

Dno devatenáctihektarového rybníka pod zámkem Konopiště bylo zbavena bahna naposled v roce 1906. Tedy ještě za života někdejšího majitele Františka Ferdinanda d´Este.

Tehdy se totiž protrhla hráz rybníka, a tak rakouský arcivévoda práce spojil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Benešov nechá po více než sto letech odbahnit Konopišťský rybník. Podrobnosti zjišťovala Alena Rokosová

Současný majitel, město Benešov, odbahnění rybníka plánovalo už dlouho. Získalo na něj i vysokou evropskou dotaci.

„Rozpočtovaná cena na celou akci je 74 milionů korun a z této částky bychom měli dostat 90 procent z operačního programu Životní prostředí,“ upřesňuje místostarosta Benešova Roman Tichovský z ODS.

Ačkoli mělo město dotaci slíbenou, kvůli odvolání jednoho z neúspěšných účastníků soutěže k antimonopolnímu úřadu se akce odsouvala. Začíná tak až dnes a na místě už je připravena i technika.

Vzhledem k tomu, že v Konopišti byl během druhé světové války hlavní štáb SS, je otázkou, co všechno může dno rybníka odhalit.

A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme