Beroun chce razit vlastní pamětní mince pro zvláštní příležitosti

Berounská radnice plánuje, že začne oceňovat své významné občany. Loni se do něčeho podobného pustily také nedaleké Hořovice. Zástupci obou měst tím chtějí zvýšit hrdost svých obyvatel a zároveň vyzdvihnout ty, kteří pro město udělali něco záslužného. Beroun na rozdíl do Hořovic k oceněním nepřidává finanční dar, plánuje ale razit nákladné kovové medaile.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radnice v Berouně

Radnice v Berouně | Foto: Petr Kološ

Jak přesně budou medaile nebo plakety vypadat, ještě není jasné. Ví se ale, že rada města navrhuje, aby se na nich Beroun neskloňoval. Název Cena města Beroun se mnohým místním nezdá příliš povedený.

„Tak nějak mi to jde proti srsti, jak by se lidově řeklo. Bez toho skloňování mi to přijde takové nevhodné,“ říká Berouňan Zdeněk Zuna, s tím, že neskloňování Berouna zavedl už předminulý starosta a pozdější ministr kultury za TOP 09 Jiří Nesseč.

Přehrát

00:00 / 00:00

O záměru Berouna razit pamětní mince informoval reportér Petr Kološ

„Možná že je to tím, že ten název je Beroun, kdyby to byl třeba Havlíčkův Brod, tak je to něco jiného. Ale když by se řeklo třeba čestný občan hlavního města Praha, tak to asi vůbec nejde, že…“

Starostka města Šárka Endrlová zvolená za Nezávislé Berouňáky vysvětluje, proč se radnice pro neskloňování rozhodla. „Já s tím sama bojuji, ale návrh mince zatím vypadá, že bude dělená, že v horní části bude cena města, pod tím bude Beroun.“

Pravidla jazyka českého v tomto případě neskloňování povolují, dodává starostka s tím, že s novými medailemi má město velké plány.

„Cena města je obecný název pro něco, co může být vyhlášeno u určité příležitosti. Například jsem se bavili o příležitosti 750 let první písemné zmínky o Berouně, kterou si budeme připomínat v roce 2015. A vůbec různé mimořádné záležitosti, jubilejní ročníky našich tradičních festivalů, kulturních či sportovních akcí a podobně,“ říká Endrlová.

Mince může stát až 30 tisíc korun

Zastupitelstvo Berouna plány rady podpořilo, a to přesto, že náklady na ražbu mincí nebudou malé. „Je to od pěti až do třiceti tisíc, podle toho, jak je mince velká, z jakého je materiálu a podobně,“ informuje starostka.

Kromě nevyskloňovaného města Beroun budou plakety budit rozruch i tím, že grafici na nich na přání radnice neplánují žádné výrazně historizující prvky.

„Chceme, aby to co nejvíce odpovídalo pocitu, že je to opravdu něco mimořádného a zároveň že to je svým způsobem moderní záležitost, která už má charakter dnešní doby,“ vysvětluje starostka.

V souvislosti s medailemi připravuje město i novou grafickou podobu všech pamětních listů a diplomů.

Petr Kološ Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme