Beroun hledá místo pro kulturní centrum i jeho nového ředitele

Berounští zastupitelé na svém prvním letošním veřejném zasedání odsouhlasili zřízení příspěvkové organizace Městské kulturní centrum Beroun. Reagují tak na letité výtky občanů, kteří právě kulturu v Berouně vnímají jako problém. Nejde přitom ani tak o samotný kulturní život, jako spíš místo, kde se odehrává. Berounu totiž - podle názorů mnohých občanů - chybí něco jako kulturní stánek. A s ním je pak úzce propojená i samotná kultura.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Beroun hledá místo pro kulturní centrum. Radnice vyjednává i o koupi faktického kulturního centra Plzeňka

Beroun hledá místo pro kulturní centrum. Radnice vyjednává i o koupi faktického kulturního centra Plzeňka | Foto: Petr Kološ

„Lidé se nemají rádi, nikam nechodí a to je všechno,“ říká jeden z místních. Možná i s tím by berounská radnice ráda něco udělala. Přichází se záměrem Městského kulturního centra.

„Ta myšlenka je opravdu dát městské kultuře prostor a nechat ji žít bohémštějším umělečtějším životem spíš než úřednickým,“ říká starostka Šárka Endrlová z Nezávislých Berouňáků.

Konkrétnější kontury by měl přinést nový ředitel, na kterého město vypsalo výběrové řízení. Kromě ředitele hledá i místo, kde bude kulturní centrum působit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O úskalí nového centra v Berouně natáčel redaktor Petr Kološ.

„Pokud se mu podaří získat ať už další nové prostory, myšlenky nebo rozšiřovat program, tak tam bude spíš nepochybně nárůst nákladů, ale to souvisí s tím, že my plánujeme dát kultuře větší důraz i finanční podporu jako město ve smyslu investice do infrastruktury. On je totiž rozdíl chápání, jestli vnímáte kulturu jako byznys, což pro poskytovatele kultury je málo výnosné, ale je. Pro město musí být kultura součástí infrastruktury, kterou zajišťuje pro své občany," vysvětluje Endrlová.

Jeden z občanů to vidí ale pesimisticky: „Starší lidé, kteří se uměli bavit, už nechodí a mladí se bavit bohužel neumí. Pokud se to nezlepší v celém státním aparátu, tak to nepůjde. Když má člověk důchod 9000 korun, tak se půjde chodit bavit?“

Mohla by to být Plzeňka

V souvislosti s kulturním centrem se mluví o nákupu Plzeňky. Právě ona je faktickým centrem života v Berouně - jakkoli je malá a v soukromých rukou. Jiná varianta ale příliš nepřipadá v úvahu.

„O výstavbě a zbudování něčeho úplně nového se opravdu neuvažuje. Není to v ekonomických silách, a to jak v pohledu pořízení, tak z pohledu následného provozu,“ shrnuje starostka.

Žádné podrobnosti k jednání o nákupu Plzeňky - a to ani o případném termínu, ani o ceně zatím - nechce radnice s ohledem na aktuální vývoj vyjednávání zveřejnit.

„Já nejsem přímo z Berouna, jsem tady kousek z Nižbora. Kultura? Tak občas do kina, ale spíš mám koníčka myslivost. V Plzeňce jsem byl, když chodila vnučka do tanečních,“ dodává pán z Nižbora.

Petr Kološ Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme