Berounská výzva brojí proti těžbě břidličného plynu

Do Berouna se sjedou odpůrci hydraulického frakování z celého světa, kteří takzvanou Berounskou výzvou chtějí vyzvat vlády celého světa, aby tento způsob získávání metanu neboli břidličného plynu zakázaly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šárka Endrlová, starostka Berouna | Foto: Pavel Kozler

Petici proti těžbě břidličného plynu podepsalo již před rokem přes 25 tisíc lidí, jenže definitivní zákaz průzkumu před těžbou úředníci z ministerstva životního prostředí stále nevydali.

Berounská starostka Šárka Endrlová ze sdružení Nezávislí Berouňáci by ráda pomohla městu i světu.

„Diskuze na téma, zda břidličný plyn je komoditou budoucnosti, nebo ne, teď hýbou doslova celým světem. Svět se konsoliduje, dává se dohromady a řeší otázku břidličných plynů jako celek,“ říká starostka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Petra Kološe o Berounské výzvě

Konference STOP HF - tedy hydraulickému frakování - dává svůj jednoznačný pohled na věc najevo už názvem.

„Jde o kontaminaci vody a o to, že v našich geologických podmínkách, tak jak vznikala Evropa, jsme v úplně jiné situaci, než jsou velké břidličné pánve v Austrálii, ve státech, kde těžba už léta probíhá,“ vysvětluje starostka Berouna.

„A přesto, že oni mají podle geologů ideální podmínky, tam dochází k ekologickým katastrofám a ke kontaminaci vody,“ dodává.

Všechny doprovodné akce celé konference, ať jde o koncert, výstavy nebo i výšlap na Karlštejn, budou proto pracovat s vodní tématikou. Z Karlštejna pak mají vyhánět i hydru.

„Vyženou hydru břidličných plynů z území hradu Karlštejna a vůbec z obce Karlštejn, takže to bude taková divadelní improvizace členů divadla Ypsilon, která proběhne 8. března dopoledne,“ vysvětlil jeden ze spoluorganizátorů Janis Sidovský.

Petr Kološ Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme