Besser nevyslyší žádost o záchranu domu na Václavském náměstí

Někteří historici architektury a památkáři svůj boj za zachování domu číslo 47 na Václavském náměstí nevzdávají. Písemně požádali ministra kultury Jiřího Bessera, aby změnil své rozhodnutí demolicí podpořit. Šéf resortu jim vzkazuje, že se mají obrátit na pražský Magistrát, který o bourání domu v památkové zóně UNESCO už před časem rozhodl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v centru Prahy má nahradit novostavba | Foto: Tomáš Vodňanský


Někdo dům číslo 47 na Václavském náměstí považuje za architektonický skvost, jako například předsedkyně Klubu Za starou Prahu Kateřina Bečková.

„Je to syntéza kubismu a neoklasicismu,“ specifikuje Bečková.

Jiní dům považují za běžnou součást dobové výstavby, která může být odsouzena k zániku. Jako například zástupci památkového odboru Hlavního města Prahy. Před dvěma lety povolili jeho demolici. Začátkem února pak ministerstvo kultury jejich rozhodnutí zrušilo a o čtyři měsíce později změnilo ministerstvo názor.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Michaely Veteškové o chystané demolici domu č. 47

„Ta rozhodnutí rozkladové komise zjistila pochybení úředníků ministerstva kultury, upozornila mě na ně a předcházím tak jiným problémům, které by také možná plnily titulky novin,“ vysvětluje šéf resortu kultury Jiří Besser.

Dle informací ministra rozhodli o faktickém zbourání objektu číslo 47 památkáři Hlavního města už před dvěma lety.

Rozkladová komise devíti právníků neposuzovala ovšem hodnotu stavby, ale záměry a práva investora. Podle předsedkyně Klubu Za starou Prahu Kateřiny Bečkové ale dům za záchranu stojí. A spolu s ní si to myslí i 13 expertů na dějiny umění a architektury.

Historická hodnota není ve stáří stavby

„Ten dům není průměrnou stavbou a je strašně důležité i u domů mladších skutečně provést kvalitní zhodnocení. Že jsou zhodnoceny barokní domy, s tím každý počítá. Ale domy, které jsou třeba 100 let staré, ty takovýmto způsobem zhodnoceny většinou nejsou,“ dodává Bečková.

V dopise požádal Kluba za Starou Prahu ministra kultury Jiřího Bessera, aby znovu zahájil řízení o záchraně domu na rohu Opletalovy ulice. Šéf resortu jim ale vzkazuje, že jej poslali na špatnou adresu.

„Obrací se na mě místo na to správné místo, které má v současné době celou situaci řešit. To znamená na Magistrát hlavního města Prahy, na jeho stavební úřad, případně odbor jeho památkové péče," dodává Besser.

Dům je součástí jednoho z nejvýznamnějších prostranství pražské památkové rezervace, památky světového kulturního dědictví UNESCO.

Investor by chtěl začít s demolicí ještě do konce roku, zatím ale Prahu 1 o demoliční výměr nepožádal.

Michaela Vetešková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme