Bez elektřiny zůstává řada lidí. Vlaky mají zpoždění

Energetici a dopravci pokračují v odstraňování poruch způsobených sněhovou kalamitou v Moravskoslezském kraji. Vlaky stále nabírají zpoždění v řádu až několika desítek minut kvůli neustálé nutnosti udržovat výhybky. V Opavě zkolabovala trolejbusová doprava.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Železniční doprava (ilustr. foto) | Foto: F. Tichý

Bez proudu jsou stále lidé ve Lhotě u Opavy. Větve padající pod tíhou sněhu porušily vedení vysokého napětí na Novojičínsku. Bez elektřiny jsou stovky lidí například v obcích Bludovice, Hodslavice a Mořkov. Podle regionální mluvčí společnosti ČEZ Alice Lutišanové se zatím nedá odhadnout, jak dlouho odstraňování poruch potrvá.

"Naši pracovníci jsou na místě a snaží se obnovit dodávku v co nejkratším termínu. Nejprve je ale třeba odstranit větve, které vlivem těžkého sněhu a námrazy na naše vedení napadaly. Odhadujeme, že v průběhu dopoledne by se nám mělo podařit dodávky obnovit, ale záleží na vývoji počasí, přístupnosti terénu, a také na tom, jestli nám budou chodit další hlášení o poruchách z uvedené lokality," podotkla Lutišanová.

Zimní počasí nepřestává dělat problémy také na železnici. Na kolejích v celé zemi platí až do odvolání 2. stupeň zimní pohotovosti. Kvůli poškozenému trakčnímu vedení táhnou vlaky mezi stanicemi Ostrava-Svinov a Opava-Východ dieselové lokomotivy. Práce na opravách trolejí ani přepřahání prý provoz zásadně nezdržuje. Zpoždění vlaky nabírají kvůli neustálé nutnosti udržovat výhybky.

"Mohou to být i desítky minut, a to z toho důvodu, že musí po každém projetí vlaku přijít obsluha, výhybku vymést a pak ji teprve přestavět na další směr. To samozřejmě přináší jisté komplikace, ale takovém v zimním počasí se opravdu nedá nic dělat. Děláme maximum pro to, aby všechny úseky byly bezpečně sjízdné," vysvětluje mluvčí Správy dopravní železniční cesty Pavel Halla.

V Opavě kvůli námraze zkolabovala MHD

V Opavě zkolabovala trolejbusová doprava. Kvůli silné námraze na elektrických drátech se zastavila všechna vozidla. Tamní dopravní podnik musel dočasně zrušit některé linky, protože nemá dostatek náhradních autobusů. Je to boj o každý kousek očištěných trolejí, dodává ředitel Městského dopravního podniku Opava Hynek Woitek.

"V této chvíli se snažíme zprovoznit aspoň jednu linku. Naše četa se snaží oklepat námrazu z trolejí, ale nejde to. Námraza má tloušťku dva centimetry, takže pracovníci to musí kousek po kousku ,hoblovat'. Vzhledem k předpovědi počasí, podle které má být deset dnů mráz, nepředpokládáme, že by se námraza z trolejí dostala dolů," posteskl si Woitek.

Martin Knitl, Michal Schoffer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme