Bez pomoci dobrovolníků bychom úklid po povodni nezvládli, říkají ve Svobodě nad Úpou

Ničivá povodeň se před necelými dvěma týdny nevyhnula ani Královéhradeckému kraji. Zaplavila hlavně Podkrkonoší, nejvíce poškodila obec Rudník a města Hostinné a Svobodu nad Úpou. Velká voda tam zničila desítky domů i hlavní dopravní tahy do horských středisek. Dnes už je situace lepší, ale i 12 dnů po povodních mají lidé stále co uklízet. Bez pomoci dobrovolníků by se prý neobešli.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svoboda nad Úpou - úklid po povodních

Svoboda nad Úpou - úklid po povodních | Foto: Jiří Fremuth | Zdroj: Český rozhlas

„K nezaplacení, oni tady byli týden a deset hodin makali, makali bez zastavení. Tohle už je třetí obrovský kontejner, co vynosili bláta,“ pochvaluje si pomoc dobrovolníků důchodce Oldřich Antoš.

Spolu se ženou bydlí jen kousek od Černohorského potoka. Právě ten se v noci na neděli 2. června proměnil v rozbouřenou řeku a manželům Antošovým zaplavil dům. Uvnitř bylo 170 centimetrů vody a půl metru bahna.

Ještě teď dům uklízí, nejvíce práce ale udělali právě dobrovolníci. „Tady byli skauti, ti byli tedy perfektní,“ vzpomíná. „Vybavení byli perfektně a nebáli se práce,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Ondřej Vaňura zjišťoval, jak ve Svobodě nad Úpou likvidují následky velké vody

Desítky dobrovolníků se do Svobody nad Úpou sjely z celé republiky. Ve městě pomáhají také lidé na veřejně prospěšných pracích. Celkem jich je 17, místní i lidé odjinud.

„Přisel jsem pomoci. Spíše se jedná o morální hledisko, ne že bych za tím hledal nějaký finanční zisk. Pomoc se týká hlavně městských částí, ať se jedná o parky, lesy, o komunikace a takovéhle věci. Odklízení bahna, naplavenin, co se týče větví, klacků,“ přibližuje Ondřej Folc z nedalekého Trutnova.

ONLINE: Sbírka ČRo Pomáhejte s námi překročila 4 miliony

Číst článek

Denně pracuje osm a půl hodiny. „Ráno přijdeme vždycky do práce, koordinátor nám rozdělí práci, kdo s kým půjde a kam půjde pomáhat, kde to je nejakutnější,“ vysvětluje.

A práce je stále dost. Podle starosty Svobody nad Úpou Jiřího Špetly se bude město s následky velké vody vypořádávat ještě dlouho.

„Teď musíme do pondělka stihnout odvézt zbytek náplav, čehož jsou megatuny. Snad to stihneme, sháníme zase techniku. To je naše prvotní věc a pak zatrubnit, protože jsou tady tři nebo čtyři lokality, které potenciálně hrozí tím, že jakmile přijde nějaký normální déšť, tak nám to pojede znovu na nemovitosti. Takže my se v tuhle chvíli zabezpečujeme tím, že jsme nakoupili pytle s pískem a snažíme se domy provizorně ochránit, ale to nejde dlouhodobě,“ říká starosta.

Svoboda nad Úpou - úklid po povodních | Foto: Jiří Fremuth

Ruce mu prý svazuje byrokracie. „Potřebujeme zatrubnit potoky tak, aby když začne pršet, aby to znovu nespláchlo nemovitosti pod nimi, neohrožovalo to zdraví i lidské životy. Tohle my bohužel udělat nemůžeme, podle informací z kraje. My můžeme maximálně vyhrábnout koryto potoka a nechat to být,“ stěžuje si Špetla.

Ve Svobodě nad Úpou způsobila povodeň škody v řádech milionů korun. Místní už nepotřebují žádnou humanitární pomoc. Nejen podle starosty je teď důležitá hlavně pomoc finanční, a to jak od státu, tak i od dobrovolných dárců.

Ondřej Vaňura Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme