Bez práce bylo ve středních Čechách na konci září 6,3 procenta lidí

Ve středních Čechách bylo na konci září bez práce 6,3 procenta všech práceschopných lidí, to je o desetinu lepší výsledek, než jaký byl na konci srpna. Oproti srpnu také mírně přibylo volných pracovních míst, o 228 na 7225. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Práce (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Úřady práce evidovaly v regionu na konci září 56 629 uchazečů o zaměstnání, což bylo o 508 méně než na konci srpna.

Celkový počet lidí v evidenci pracovních úřadů však zahrnuje i nezaměstnané, kteří nemohou okamžitě nastoupit do práce. Jsou to například lidé na rekvalifikačních kurzech, nezaměstnané ženy na mateřské dovolené, vězni nebo nezaměstnaní v pracovní neschopnosti.

Počet uchazečů o zaměstnání ve věku 15 až 64 let, kteří mohli ve středních Čechách bezprostředně nastoupit do práce, byl na konci září 55 565.

„Ve srovnání se stejným obdobím roku 2013 registrujeme pokles počtu osob v evidenci úřadů práce ve Středočeském kraji o 1653 uchazečů, hodnota nezaměstnanosti byla na úrovni 6,5 procenta,“ uvedl analytik příbramského úřadu práce Jaroslav Minařík.

Na poklesu nezaměstnanosti se podle něj podílí také nástroje takzvané aktivní politiky zaměstnanosti. „Například některé firmy vytvoří společensky účelné pracovní místo, které je s takzvanou dotací mzdových nákladů z úřadu práce třeba na půl roku,“ řekl Minařík.

Obce a neziskové organizace zase využívají dotace z úřadů například na veřejně prospěšné práce.

Nejnižší nezaměstnanost nejen ve středních Čechách, ale také v celé ČR, byla v srpnu v okrese Praha-východ, 3,4 procenta. Na pomyslném druhém místě v kraji skončilo Benešovsko s podílem nezaměstnanosti 4,3 procenta, třetí příčku obsadilo Mladoboleslavsko, kde podle úřadů práce činila nezaměstnanost v srpnu 4,4 procenta.

Nejvyšší podíl nezaměstnaných středočeské úřady práce naopak evidovaly na Kladensku, kde byla nezaměstnanost 8,5 procenta, na Příbramsku 8,4 procenta. Středočeský kraj má se 6,3 procenta šestou nejnižší nezaměstnanost mezi kraji v zemi.

Nezaměstnanost v Česku - vývoj od září 2013 do září 2014 | Foto: ČTK

ČTK, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme