Bez práce je opět víc lidí. Situaci by měl zlepšit nástup sezonních prací
Nezaměstnanost v České republice dosáhla historického maxima. V únoru bylo v celé České republice bez práce bezmála 600 tisíc lidí. Pardubický kraj na tom byl o něco lépe, míra nezaměstnanosti tu stoupla jen o jednu desetinu procenta.
„Počet uchazečů o zaměstnání v evidenci Pardubického kraje se zvýšil zhruba o 400. Ale osmiprocentní hranici počtu nezaměstnaných na počet obyvatel jsme neatakovali, aktuálně je míra 7,8 procenta. V tuto chvíli je v kraji bez práce 28 tisíc lidí,“ říká ředitel pardubického úřadu práce Petr Klimpl.
Nejhorší situace je tradičně v okrese Svitavy, kde dosáhla nezaměstnanost 9,7 procenta, následuje okres Chrudim s 8,7 procenta a Ústí nad Orlicí se 7,9 procenta. Nejnižší nezaměstnanost mají naopak přímo Pardubice, bez práce je tam 6,1 procenta lidí.
S ředitelem pardubického úřadu práce Petrem Klimplem mluvila reportérka Drahomíra Bačkorová
„K mírnému zvýšení ale v únoru došlo ve všech okresech kraje,“ upozorňuje Klimpl. Na jedno volné pracovní místo nyní čeká 15 lidí. Na jaře se ale dá očekávat zlepšení situace, protože se blíží období, kdy začínají sezonní práce.
„Určitě se to ale zlepší. Budou otvírána nová pracovní místa ve službách, v lesnictví, v zemědělství, ve stavebnictví. Takže určitě se to zlepší, ale ta pracovní místa jsou bohužel vytvářena na dobu určitou, na krátkodobé pracovní úvazky, protože zaměstnavatelé si nejsou jisti, jestli budou mít odbyty v příštích měsících,“ vysvětluje Klimpl.
V Česku podle něj panuje ekonomická stagnace. „Z důvodů obav o budoucnost nedochází k rozvoji. Je to boj o úspory. Každá firma se snaží spořit na zaměstnancích,“ konstatuje Klimpl.
Potvrzuje také, že přibývá mladých nezaměstnaných absolventů škol. „Počet uchazečů v evidenci úřadu práce do 25 let se podstatně zvyšuje v porovnání s loňským rokem. My máme připraven dostatek finančních prostředků na to, abychom těmto lidem usnadnili přístup na trh práce,“ uzavírá Petr Klimpl.
Podle analytičky společnosti Next Finance Markéty Šichtařové jsou díky nové metodice čísla o něco příznivější. „Pokud bychom nezaměstnanost stále měřili podle nějaké staré metodiky, tak bychom pravděpodobně byli už vysoko nad deseti procenty,“ říká Šichtařová.