Bez Slovanské epopeje je Moravský Krumlov mrtvý, říkají místní. Podniky ve městě krachují

Slovanská epopej je od 1. srpna opět vystavena v pražském Veletržním paláci. Na zámku v Moravském Krumlově ji nahradily například moderní obrazy malíře Vladimíra Franze. Místní ale požadují, aby se Muchova epopej vrátila. Město totiž po jejím odvezení v roce 2011 ztratilo turisty a podnikatelé začali krachovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahájení výstavy Slovanské epopeje Alfonse Muchy

Zahájení výstavy Slovanské epopeje Alfonse Muchy | Foto: Filip Jandourek

Krumlovská rodačka Ludmila Dvořáková, která má na náměstí nedaleko zámku prodejnu květin a dárkových předmětů, uvažuje o tom, že obchod brzy zavře.

„Je to velký rozdíl, když tady epopej byla, a teď, když jsme bez ní. Je to úplně mrtvé město. Jsem tady 26 let, takže už to můžu porovnat. Teď je to hodně špatné,“ říká Dvořáková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bez Slovanské epopeje je Moravský Krumlov mrtvý, říkají místní. Podniky ve městě krachují. Natáčela Kateřina Pichalová

Její slova potvrzují i další obchodníci a podnikatelé v Moravském Krumlově. Ivana Renátová měla hned vedle zámku rodinnou restauraci.

V dobách epopeje denně prodali asi 200 jídel. Jakmile byla plátna odvezena, museli restauraci zavřít.

„Jsme od města daleko. Když nejsou v zámku lidi, tak přijdou dva lidé denně. Když se tady nikdo nezastaví, tak to nemá cenu,“ konstatuje Renátová.

Slovanská epopej Alfonse Muchy byla poprvé představena u příležitosti oslav deseti let samostatnosti Československa v roce 1928 ve Velké dvoraně tehdy právě dobudovaného Veletržního paláce. V letech 1963 až 2011 byly obrazy vystaveny na zámku v Moravském Krumlově. Poté se celý cyklus přesunul zpět do Prahy, do správy Galerie hlavního města Prahy, která ale pro obrazy neměla adekvátní místo.

Průvodkyně na zámku Veronika Kovaříková neskrývala nadšení z toho, že po dlouhé době přišla alespoň šestina návštěvníků, než tomu bylo v dobách epopeje.

„V neděli jsme tu měli nejvíc turistů, bylo tu 60 lidí. Nejvíce se lidem líbil Burian, to byli všichni nadšeni. To moderní umění není pro každého, ale víceméně ho hodnotili kladně,“ dodává Kovaříková.

Téměř všichni obyvatelé Moravského Krumlova si teď přejí, aby se Muchova plátna zase brzy vrátila. Ta ale zřejmě zanedlouho zamíří na výstavu do Japonska.

Anna Jadrná, Kateřina Pichalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme