Běžkaři v Jizerských horách letos vybrali na údržbu stop přes půl milionu korun

O zpoplatnění Jizerské magistrály se mluví už dlouho, provozovatelé tratí se ale zatím rozhodli jít cestou dobrovolných příspěvků za nálepky a odznáčky s logem magistrály. Lyžaři si je mohli koupit jak přímo na trati od prodejců na běžkách, tak v informačních centrech. Podařilo se vybrat více než 600 tisíc korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jizerská padesátka | Foto: Pavel Polák

„My jsme zdaleka, takže sem nejezdíme tak často, ale když přijedeme a je možnost, tak si to zakoupíme, protože Jizerská magistrála je dobře upravená a dobře se po ní běhá,“ říká spokojená lyžařka.

„Už když jsme tu byli minule, tak jsme přispěli každý 50 korunami. Na lyžích máme nálepky, které to potvrzují,“ chlubí se jiný lyžař. Také další žena na běžkách by ráda přispěla, ale prý zatím neměla tu možnost:

„Viděla jsem, slyšela jsem, ale nějak jsem neměla možnost. Vyloženě jsem se po tom nepídila a nepřišla jsem s tím do styku. Ale určitě bych přispěla, kdyby se něco takového přihodilo.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Šárky Škapíkové o výběru dobrovolných příspěvků na údržbu stop na Jizerské magistrále

Poslat peníze bylo možné i pomocí dárcovské SMS. „Já využívám tu DMS. A ještě bych do toho zapojil třeba kraj, je to vlastně podpora turismu,“ myslí si jeden z lyžařů.

Lyžařům podle všeho dobrovolné příspěvky nevadí, vítají je víc než povinné vstupné do stopy. Právě díky tomu, že byl příspěvek dobrovolný, se podle ředitelky obecně prospěšné společnosti Jizerská Jany Lhotové letos vybralo tolik:

„To přineslo mnohem víc peněz, než jsme očekávali. Lyžaři na to opravdu slyší, ten nápad se jim líbí a rádi si ty samolepky v různé hodnotě lepí na lyže nebo si připínají odznáček.“

Údržba magistrály stojí 5 milionů

Konečnou částku podle Lhotové v Jizerské o. p. s. ještě nemají vyčíslenou, už teď je ale jisté, že se vybralo více než 600 tisíc korun.

Údržbu stop během celé sezony to ale ani zdaleka nezaplatí, stojí totiž ročně asi 5 milionů korun. Zbytek doplácejí sponzoři, obce a kraj. Ani tak se ale zatím nepočítá se zpoplatněním magistrály. Kdyby se to přece jen v budoucnu stalo, běžkaři by uvítali spíše malé, symbolické částky.

„Ve dvou se to unese, když se dá za člověka 50 nebo 100 korun, ale ve čtyřech už je to složitější, to už si to ta rodina rozmyslí. Aby ten poplatek pak zase neodrazoval,“ obává se lyžařka a vyráží dál po zatím nezpoplatněné Jizerské magistrále.

Šárka Škapiková, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme