Běžkaři v Orlických horách můžou přispět na údržbu tras. Zakoupením samolepek

Běžkaři v Orlických horách si ode dneška mohou koupit samolepku a přispět tak na údržbu běžeckých tratí. Tu provádějí skicentra v Říčkách a v Deštném a některé obce. Úprava stop stojí statisíce, zhruba polovinu nákladů hradí krajské dotace, zbytek doplácejí ze svého právě obce a skiareály.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rolba na horách | Foto: Tisková zpráva

Například obec Orlické Záhoří udržuje 88 kilometrů běžeckých tratí.

„Ročně doplácíme zhruba 120, 140, někdy, když je dobrá sezóna, jako byla třeba loni, 160 tisíc. Obec má rozpočet 6,5 milionu a na údržbu běžeckých tratí nejsou ani tyto peníze. Vlastníme rolbu, tak 40 tisíc ročně stojí pojistka, 50 tisíc servis a podobně. Není to nic levného,“ říká starosta, nestraník Vojtěch Špinler.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o možnosti zakoupit si samolepky jako příspěvek na údržbu běžeckých tras zjišťovala redaktorka Kristýna Štanderová

Další, ze čtyř udržovatelů běžeckých tratí v Orlických horách je například Skicentrum Deštné, které upravuje asi 35 kilometrů stop. Také dostává krajskou dotaci, ale ta podle Petra Prouzy ze Skicentra nestačí.

„Pokrývá asi 50 procent nákladů na roční úpravu. Bohužel to není možné financovat jenom z areálu a z obecních rozpočtů, jak je to v okolních obcích,“ upozorňuje.

Pomoct by měly právě samolepky, které si běžkaři můžou, ale také nemusí, koupit. Jak říká Vojtěch Špinler, solidarita lidí by hodně pomohla.

„Jsou to samolepky v hodnotách 50, 100, 200 a 300 korun. Chceme tím zkusit požádat běžkaře, kteří využívají běžecké trasy a jsou s nimi spokojeni, aby přispěli tím, že si mohou koupit samolepku. Ta je velikostně připravena tak, aby se dala připevnit na běžky. Nám to hodně pomůže,“ doplňuje Špinler.

Samolepek je několik - podle ceny, jakou bude běžkař ochotný přispět. „Je to jenom o tom, jestli chcete přispívat na kvalitní běžecké trasy v Orlických horách a na udržitelnost tohoto projektu do budoucna. S financováním jsou problémy. Tohle je jedno z řešení, jak by mohl projekt dlouhodobě pokračovat,“ dodává Petr Prouza.

Samolepky jsou dostupné na mnoha místech. Například v Informačních centrech, na obecních úřadech, u vstupů na běžecké trasy, na tratích samotných nebo na poště.

Kristýna Štanderová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme