Bílá barva na historickém mostě v Ronově skryla ruční práci kameníků, místním je to líto

Obyvatelé Ronova nad Sázavou na Vysočině se těžko smiřují s bílou fasádou starobylého mostu. Podle nich zakryla poctivou ruční práci kameníků a jeden z deseti nejstarších mostů v Česku teď vypadá jako každý druhý. Místní jsou z toho rozčarovaní. A nepřesvědčily je ani argumenty památkářů, kteří o omítnutí mostu rozhodli poté, co nalezli jeho podobu na obrazu z 19. století.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Omítnutý historický most v Ronově nad Sázavou | Foto: Hana Mikulincová

„Já jsem tady přes padesát let a byl vždycky jenom v kameni. Nikdy nebyl omítnutý, kde to vyštrachali, to ví bůh,“ dívá se ze zápraží svého domu na bílou fasádu mostu pan Bohuslav. Nechápe prý, že stavebníci museli striktně použít materiál, ze kterého byl v 16. století postavený.

Poctivou ruční práci teď není vidět, říká zklamaně místní obyvatel Petr Šrámek. „Kamenný most už teď není kamenný, protože to udělali tak, jak to prý údajně mělo podle nějakých dochovaných archivů být, ale už to není, co to bývávalo,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Názory obyvatel Ronova nad Sázavou na nově omítnutý památný most zjišťovala Hana Mikulincová

O omítnutí mostu rozhodli památkáři. V Drážďanech dohledali obraz českého krajináře, který ho zachytil v 19. století s bílou omítkou. Ta ale po několika desetiletích opadala.

A podle pana Bohuslava opadá i ta současná. „Za dva roky to je dole, já jsem zedník, takže to vím. To spadne,“ tvrdí.

Na omítku stavbaři použili speciální směs dovezenou z Rakouska, na most ji nanášeli zednickou lžící. Přesně podle obrazu. Ani to ale nepřesvědčilo paní Věru o tom, aby se jí most začal líbit.

Vysočina - záchrana nově spraveného středového oblouku historického mostu v Ronově na Havlíčkobrodsku | Foto: Hana Mikulincová

„Včera jsem byla na výstavě obrazů Romana Podrázského, který most maloval určitě v době, jak ho já pamatuju, kamenný. A přesto na obrázku je tak, že kameny tam nebyly vykreslené. Možná nějaký obraz může vzbuzovat dojem, že byl někdy nahozený. Když se na něj dívám, tak to je jako zeď naší garáže, ztratil romantiku a podle mě už tam chybí jen nějaký sprejer,“ popisuje.

Stavebníci v těchto dnech ještě omítají spodky oblouků, fasáda má chránit kámen. Kompletní rekonstrukce by měla být hotová do konce příštího týdne.

Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme