Bílá tma, led a auta létající vzduchem. Před pěti lety zažila D1 největší hromadnou havárii v Česku

Dálnice D1 má dnes jedno smutné výročí - přesně před pěti lety se tam stala největší hromadná nehoda v historii Česka. Na 100,5. kilometru ve směru na Prahu se tehdy ve sněhové vánici srazilo přes 200 aut.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hromadná nehoda | Foto: kraj Vysočina

Nejvytíženější česká komunikace se před pěti lety proměnila v jedno velké parkoviště.

„Jablko by tam nepropadlo. Bylo tam auto na autě,“ vystihuje trefně obrovskou hromadu aut policista Zdeněk Fišer, který tehdy u nehody zasahoval.

Toho dne dopoledne se rychle měnilo počasí. Silné sněžení s pověstnou bílou tmou střídalo slunce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výročí největší hromadné nehody v historii Česka připomíná redaktor Milan Kopecký

„Bílá mlha, hodně sněhu, rychle se to uklouzalo, led a bylo to. Silnice okamžitě namrzla a už jenom létala auta kolem,“ popisovali před pěti lety své zážitky přítomní řidiči.

Jako zázrakem při obří kolizi aut, kamionů a autobusů nikdo nezemřel. Několik lidí se ale zranilo. Na místě byly desítky hasičů, policistů a zdravotníků, přilétaly vrtulníky.

Zdeňka Fišera překvapilo, jak hezky se k sobě lidé chovali. „Na to, kolik tam bylo havarovaných aut, tak se k sobě chovali hrozně ohleduplně. Kolikrát si lidé u nehod vymýšlejí, ale tady ne. Všichni třeba uznali svoji chybu,“ vzpomíná policista.

Ti, co nebourali, zůstali dlouhé hodiny v koloně

Za nehodou se vytvořila desítky kilometrů dlouhá kolona. Někdo se otočil, jiní couvali k nejbližšímu sjezdu. Mladá řidička se tehdy bála něco takového podniknout.

„Hrozný pocit. Nevíme, co je před námi, a teď tady máme čekat plno hodin. Doma děti, přítel. Vůbec nevíme, řekli nám, že to má trvat až osm hodin,“ říkala.

Hasiči po několika hodinách prořízli svodidla a osobní auta pustili v protisměru dál na Prahu. Kamiony ale stály na svých místech až do noci.

Milan Kopecký, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme