Bitva o Šumavu

V bitevní pole se v létě změnila šumavská lokalita na Ptačím potoce nedaleko Modravy. Do druhé zóny s bezzásahovým režimem poslal nový ředitel Národního parku Jan Stráský dřevorubce, aby zabránili kůrovcové kalamitě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktivisté na Šumavě

Aktivisté na Šumavě | Foto: Filip Jandourek

Proti se postavili aktivisté, kteří kácení považují od začátku za nezákonné a také v rozporu s posláním Národního parku.

Blokáda Šumavy se stala ostře sledovanou akcí roku a znovu obnažila dva naprosto odlišné postoje k ochraně přírody v Národním parku.

Padlo mnoho trestních oznámení, ovšem zda-li bylo kácení v mezích zákona nebo ilegální, o tom doposud žádný soud pravomocně nerozhodl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ĺubomír Smatana shrnuje dění kolem Národního parku Šumava

Jeden zásadní verdikt ale padl a týkal se postupu policie. Ta nasadila do akce během letních měsíců stovky mužů a žen a ti také vyvedly z lesa a tedy zajistily na tři stovky blokádníků.

Od vzniku samostatného Česka se jednalo o vůbec největší policejní operaci ve sporu o ochranu přírody.

Rozsudek: Policie neměla zasahovat

Kvůli zásahu na policii jeden z aktivistů podal trestní oznámení a Krajský soud v Plzni pravomocně rozhodl, že policie nesměla proti blokádníkům zasáhnout, porušila jejich právo na svobodu shromažďování a tedy postupovala protizákonně.

„Soud dospěl k názoru, že blokáda byla veřejným shromážděním. Věc proto posuzoval podle zákona o shromažďování,“ vysvětlil Radiožurnálu rozsudek místopředseda soudu Václav Roučka.

Lokalitu Ptačí potok se přes odpor aktivistů podařilo správě Národního parku vykácet. Padlo více než pět tisíc stromů.

Aktivisté na Šumavě | Foto: Filip Jandourek

Do sporu se postupně zapojili i politici a ministr životního prostředí Tomáš Chalupa oznámil, že jeho úřad vypracuje nový zákon o Šumavě, který napříště předejde podobným sporným incidentům.

Ministr svolal několik kulatých stolů, kde jednal se zástupci všech stran.

V prosinci však z jednání odstoupili vědci, podle kterých jejich názory ministr nerespektuje, naslouchá více developerům a těžařům a jednání vedou ke zmenšení Národního parku Šumava.

ZPĚT NA ROK V ČESKU 2011

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme