Bleskové povodně z roku 2010 na Liberecku připomíná kamenný památník

Liberecký kraj si připomíná bleskové povodně z roku 2010. V Hrádku nad Nisou odhalili kamenný památník a v Hejnicích na mši uctili lidské životy, které velká voda vzala s sebou. Ničivé záplavy tehdy udeřily rychle a někteří lidé během chvíle přišli o všechno. Mnozí se s tragickými událostmi dosud nevyrovnali.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dobrovolníci odklízejí škody po povodních (ilustr. obr.)

Dobrovolníci odklízejí škody po povodních (ilustr. obr.) | Foto: Čmelák - Společnost přátel přírody o.s.

„Kámen, který je tady umístěn, je zvláštní tím, že jeho horní hrana je stejně vysoko, jako byla maximální hladina Lužické Nisy 7. srpna 2010 odpoledne. Bylo to asi 390 cm,“ komentuje odhalení památníku starosta Hrádku Martin Půta za Starosty pro Liberecký kraj.

Pamětní kámen, který stojí na břehu Lužické Nisy by měl místním připomínat, čeho všeho je příroda schopná. Nachází se na místě domu, který předloňská povodeň strhla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o akcích připomínajících bleskové povodně z roku 2010 zjišťovala reportérka rozhlasu Šárka Škapiková

Krátce před jeho odhalením se nad Hrádkem strhla symbolická průtrž mračen. „Lépe jsme to vymyslet nemohli,“ shodovali se místní.

Hrádek si výročí bleskových povodní připomněl také puštěnou sirénou.

Další vzpomínkovou akcí, která připomněla povodně dva roky poté, byla mše v Hejnicích. Cílem bylo uctít památku lidí, kteří při záplavách zahynuli. Pietního aktu se zúčastnily desítky lidí.

„Svět není spravedlivý, ale musíme v sobě nalézt pozitivní sílu, která nám bude i přes všechno zlo, které ve světě je, třeba právě přírodní katastrofy, držet úsměv na tváři,“ nabádal lidi farář, který mši vedl.

Slzy v očích

„Člověk tady lítal jenom v noční košili. Nevěděla jsem, kde co mám ani kde mám oblečení. Všechno se dole utopilo,“ vzpomíná na přírodní katastrofu obyvatelka Bílého Kostela a neudrží pláč.

„Za peníze, které nám dal výbor, jsme si koupili skříň a postele, protože jsme si neměli kam lehnout,“ říká další z lidí postižených velkou vodou.

Uprostřed neštěstí se našli také lidé, kteří se rozhodli druhým dobrovolně pomoci. Nejprve jen známým a kamarádům, později tam, kde byla jejich práce zapotřebí.

„Převážně se odklízely poškozené věci, které už byly naházené na ulici. Nakládaly se do různých kontejnerů a na odvozová místa,“ svěřuje se Alena z Hrádku, která patřila mezi dobrovolníky.

Šárka Škapiková, Tereza Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme