Blíží se Dušičky, strážníci proto zvyšují dohled nad hřbitovy

Blíží se den Památky zesnulých, takzvané Dušičky, které připadají na druhý listopadový den. Už teď ale lidé nosí na hroby květiny, věnce i svíce. Strážníci ve většině měst proto zvýšili dohled na hřbitovech kvůli častým krádežím. V Mostě například nasadí i psovoda.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památka zesnulých, dušičky (ilustrační foto)

Památka zesnulých, dušičky (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

„Nám odšroubovali a ukradli antiokorové vázy. Vloni jsem tam dala na Dušičky vřes a to mi taky ukradli,“ popisuje svou zkušenost se hřbitovními zloději paní Jarka na hřbitově v Mostě. Tentokrát s sebou nese jen průhlednou růži z umělé hmoty.

Zloději květin, věnců nebo svíček zdaleka nejsou jen bezdomovci nebo sociálně slabí, kteří si následným prodejem věcí přivydělávají.

„Viděla jsem to na vlastní oči. Byl to důchodce, dal si to na svůj hrob. Znám ho, tak jsem za ním šla a řekla jsem mu, že mu raději tu stovku dám, ale ať mi to nekrade. On na to nic. Ještě jsem mu řekla, že kdybych ho neznala, tak bych mu dala pár facek,“ vypráví paní Jarka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O krádeže na hřbitovech se zajímal reportér Jan Beneš

O kousek dál pokládá na hrob věnce a květiny paní Daniela. Kolik ji stojí výzdoba hrobu během svátků? „Tak těžko říct, něco se dělá z prostředků, co doma člověk má, nějakého chvojí a tak. A někdy se kupuje hotové, tak pět set, někdy tisíc korun,“ přemýšlí.

Ať už lidé na hrob dávají doma vyrobené věnce anebo kupované, vždy jde o věc spojenou se vzpomínkou na zemřelého. Případná krádež pak člověka zasáhne o to víc. Proto v období Dušiček ve většině měst posilují strážníci dohled nejen na parkovištích u hřbitovů, ale také na hřbitovech samotných.

Děje se tak například v Teplicích, ale také v Mostě. „Jako každý rok má městská policie zvýšené hlídky, zvýšená opatření na hřbitovech, prochází tam psovod se služebním psem, prochází hroby, pietní místa. A také na parkovištích, protože je zvýšená návštěvnost hřbitovů, tak aby majetek občanů byl zajištěn,“ potvrzuje Ilona Kozlová z Městské policie v Mostě.

Ukradené předměty zlodějí prodávají

Policisté z Teplicka a Děčínska před několika dny řešili případ ženy, která podle svědků kradla na hřbitovech několik let. Nejprve v Teplicích a pak na Děčínsku. Ukradené věci následně prodávala lidem na ulici a tvrdila, že je majitelkou firmy, která věci vyrábí.

Když ji policisté zadrželi, měla u sebe kradené věci jen za pár stokorun. Předešlé krádeže ženě nedokázali. Ta proto zřejmě odejde jen s pokutou. „Samozřejmě škoda byla nižší než pět tisíc korun, tudíž celá věc bude řešena v přestupkovém řízení v rámci magistrátu města,“ říká Petra Tripesová z děčínské policie.

Hřbitovy navštěvují také zloději uren a kolumbárních okének, které pak končí ve sběrných surovinách. Takový případ řešili policisté v Ústí nad Labem na počátku tohoto roku, kdy muž ukradl na ústeckých hřbitovech kovové předměty za několik desítek tisíc korun. Například v Mostě proto mají u vchodů hřbitovy bezpečnostní kamery.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme