Blíží se výměna 'plzeňských karet', za nové lidé zaplatí 170 korun

Plzeňské městské dopravní podniky chystají výměnu tzv. plzeňských karet. Karta funguje pro předplatné jízdného v MHD, jako elektronická peněženka pro nákup jízdenek nebo například pro placení parkovného. Papírové průkazky nahradila před deseti lety. Nejstarší plastové karty jsou tedy dávno za hranicí garantované životnosti. Za výměnu zaplatí každý 170 korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plzeňští revizoři odhalí až 50 tisíc černých pasažérů ročně | Foto: Lukáš Milota

Dopravní podniky se chystají vyměnit skoro 200 tisíc plzeňských karet, a tak bude celá akce trvat několik let, zřejmě až do roku 2019. Lidé se podle mluvčí dopravních podniků Kateřiny Fránové včas dozví o tom, že jsou s výměnou karty na řadě.

„Budeme používat všechny možné komunikační kanály, abychom dopředu informovali držitele plzeňských karet, že právě přichází na řadu. Bude to podle čísel karet, která jsou vyznačena na každé kartě, a držitelé budou mít dva měsíce na to, aby se dostavili na zákaznické centrum a zažádali o její výměnu,“ říká Fránová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Plzeňské městské dopravní podniky chystají výměnu Plzeňských karet. Podrobnosti k tomu zjišťovala redaktorka Jana Kosová

Nejprve je ale potřeba vyplnit žádost. Tu je možné si vyzvednout přímo v zákaznických centrech nebo ji stáhnout z webových stránek plzenskakarta.cz. Žádost o výměnu pak lidé mohou podat v obou zákaznických centrech - na Denisově nábřeží a na Klatovské třídě.

„Hotovou kartu si potom budou moci vyzvednout jenom na Denisově nábřeží. Co všechno budou potřebovat k podání žádosti? Jedná se o vyplněný formulář Žádost o duplikát plzeňské karty, aktuální fotografii, občanský průkaz nebo cestovní pas a 170 korun,“ přibližuje mluvčí dopravních podniků.

Frontám mají předejít speciální přepážky

V obou zákaznických centrech vzniknou kvůli výměnám speciální přepážky, aby se netvořily dlouhé fronty. „Nová karta bude připravena do 20 pracovních dnů, a pokud si pro ni žadatel půjde, je třeba mít s sebou starou plzeňskou kartu, útržek z žádosti o vydání duplikátu a průkaz totožnosti.“

U dětí do 15 let je potřeba, aby žadatel měl dítě zapsané v občanském průkazu anebo s sebou přinesl jeho rodný list. O předplatné nebo o peníze na elektronické peněžence podle Kateřiny Fránové nikdo nepřijde.

„Všechna data nebo informace o předplatném i elektronická peněženka, vše bude převedeno ze staré karty na novou a držitelé plzeňských karet o nic nepřijdou,“ ujišťuje.

V případě, že se někdo nedostaví k výměně v určených dvou měsících, dopravní podniky mu kartu zablokují. „Neznamená to, že mu přestane okamžitě fungovat, předplatné na té kartě zůstane a bude se jím moci prokazovat i nadále,“ vysvětluje Kateřina Fránová a doplňuje:

„Co se týká 'plzeňské peněženky', ta bude zablokovaná a držitel plzeňské karty už si po uplynutí těch dvou měsíců nekoupí ve voze žádné jízdné.“

O tom, která čísla karet jsou aktuálně na řadě, informují dopravní podniky například na svých webových stránkách. V únoru a březnu budou přicházet majitelé karet číslo 1 až 4999.

Výměna se týká lidí, kteří si karty pořídili od roku 2004 do května 2011. Nové karty budou mít životnost pět let.

Jana Kosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme