Blokáda tahu na Slovensko po dvou hodinách skončila

Obyvatelé Hrádku a Bystřice na Třinecku na dvě hodiny úplně zablokovali mezinárodní silnici I/11. U hranice se Slovenskem už několik týdnů kolabuje veškerá doprava kvůli několika souběžným stavbám. Protestní akce u jednoho ze světelných přechodů má donutit úřady, aby tuto situaci řešily. Další podobnou blokádu plánují organizátoři na příští pátek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestující obyvatelé blokují silnici v Hrádku

Protestující obyvatelé blokují silnici v Hrádku | Zdroj: ČTK

U slovenské hranice na Třinecku.se těsně vedle sebe staví přeložka mezinárodní silnice I/11 a železniční koridor. Totální kolaps nastal před časem, když cestáři začali ke všemu ještě frézovat asfalt.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blokádu v Hrádku sleduje reportér Martin Knitl

Obcemi podél hlavního tahu z Třince do Žiliny se valí prakticky po celý den kolona aut, převážně kamionů. Denně tam projede až 22.000 vozidel.

Obyvatelům už došla trpělivost a dnes vzali osud do vlastních rukou. Původně mělo jít o poklidnou akci. Lidé chtěli pouze zdržovat dopravu mačkáním tlačítka pro chodce na jediném světelném přechodu v Hrádku, aby co nejčastěji naskočila zelená pro pěší.

Krátce po začátku protestu v 10 hodin se ale situace zdramatizovala. Asi dvě stovky účastníků protestu doslova vtrhli na přechod a odmítli ho opustit. Policii se nepodařilo dostat je ze silnice, a provoz se tak úplně zastavil. Dav nechal projet pouze jeden kamion s koňmi a jeden s živými rybami.

Řidičům protestující rozdávali minerálku jako omluvu a letáky s vysvětlením blokády. Podepisovali také petici, v níž žádají záruky od vlády, že se bude problémem zabývat. Blokáda skončila v poledne, na místě se vytvořily několikakilometrové fronty aut, které se začínají pomalu rozjíždět.

Starostové žádají odklon nebo omezení dopravy

Hrádecký starosta Robert Borský zatím neúspěšně požaduje zákaz průjezdu kamionů během denní špičky a jejich pouštění v noci, kdy jsou silnice skoro volné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Důvody protestu vysvětlil v Ranním interview Radiožurnálu starosta Hrádku Robert Borský

“Z vyjádření kompetentních orgánů v tisku vyplývá, že varianta omezení kamionů přes den je obtížně realizovatelná, ale slovo obtížně znamená, že je to realizovatelné. K tomu se upínám a myslím, že by to mohlo pomoct,“ řekl Borský ve vysílání Radiožurnálu.

Druhou variantou, kterou starostové navrhují, je odklon provozu na Frýdek-Místek. Moravskoslezský kraj ale tvrdí, že by postihl ještě více lidí. Ministerstvo dopravy nicméně přišlo s návrhem řešení, které by mělo znamenat jednání mezi polskou a slovenskou stranou o náhradní trase.

Aktuální informace o dopravní situaci můžete zjišťovat na webu Zelené vlny anebo ze svých mobilních telefonů na wap.rozhlas.cz.

Martin Knitl, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme