Blokáda těžby dřeva na Ptačím potoce je zatím bez reakce

Šéf správy Národního parku Šumava Jan Stráský ještě neprolomil blokádu na Ptačím potoce u Modravy, kde zhruba čtyřicítka aktivistů brání těžbě dřeva. Vedení parku se o to dokonce ani nepokusilo, a tak aktivisté sedí na pařezech a spřádají plány, jak se budou bránit případné ofenzívě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ekologičtí aktivisté blokují lokalitu Ptačí potok u šumavské Modravy, aby zabránili kácení kůrovcem napadených stromů.

Ekologičtí aktivisté blokují lokalitu Ptačí potok u šumavské Modravy, aby zabránili kácení kůrovcem napadených stromů. | Zdroj: ČTK

Akce Hnutí Duha zatím nejvíce připomíná zákopovou válku. Aktivisté zabrali celý čtverec o rozloze 2 krát 2 kilometry a postavili hlídky, které čekají, až se někdo objeví, aby to mohly nahlásit dál.

Ze svého pohledu zatím akci považují za úspěšnou, ale jsou připraveni na všechny eventuality. Těžbě hodlají zabránit pouhou přítomností. „Když se aktivista postaví blízko dřevorubce, on podle předpisů bezpečnosti práce nesmí kácet, když někdo stojí v okolí,“ vysvětluje reportér Radiožurnálu Ľubomír Smatana přímo z místa blokády.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Lubomír Smatana se přihlásil do Odpoledního Radiožurnálu z místa blokády

V Modravě se ekologové setkávají s různými reakcemi. U autobusové zastávky visí velký transparent „Duha, táhněte domů“, některé aktivisty, kteří se chtěli ubytovat v hotelu, majitel vyhodil. Jiní ale tvrdí, že potkali i vstřícné lidi.

„Mám k dispozici dokumenty včetně důvěrné korespondence mezi národním parkem a ministerstvem životního prostředí,“ uvádí Smatana. Vyplývá z nich, že vedení NP Šumava si stále není jisté právní stránkou věci. Důvod, proč těžba dosud nezačala, však může být i prostší – dřevorubci možná čekají, až přestane pršet.

Ľubomír Smatana, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme