Blokádníci ze Šumavy bojkotují fotbalový turnaj správy NP

Aktivisté, kteří vloni blokovali kácení Na Ptačím potoku, velmi ostře odmítli pozvání na fotbalový turnaj Správy Národního parku Šumava. Správa parku spolu s šumavskými obcemi organizuje turnaj, na který pozvala všechny strany sporu, který v srpnu loňského roku vyústil v policejní zásah proti blokádníkům. Ti považují sportovní akci za nechutné divadlo, které má odvést pozornost od podstaty problému.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktivisté na Šumavě | Foto: Filip Jandourek

Sport sbližuje. Ovšem na Šumavě je to jako obvykle jinak. I taková nevinná věc, jako je fotbalový turnaj, dokáže pořádně zvednout vášně.

Obsazení turnaje viděl mluvčí národního parku Pavel Pechoušek jasně. Zřejmě v zelených dresech by nastoupili zaměstnanci správy, jedno mužstvo dodají šumavské obce, další jedenáctku utvoří dřevorubci, čímž turnaj dostane mezinárodní ráz, v lehkých dresech by mohli hrát těžkooděnci, potom tým novinářů a pozvání dostali i blokádníci.

Přehrát

00:00 / 00:00

O bojkotu fotbalového turnaje natáčel reportér ČRo Lubomír Smatana

„Že bychom se potkali při takové jako nevážné situaci, zasportovali bychom si. Šlo by tam o sportovní adrenalin. Ne o ten adrenalin, který byl na blokádě,“ říká Pechoušek.

Blokádníci by mohli nastoupit v pruhovaných dresech, protože někteří skončili po blokádě na lavici obžalovaných a více než stovka se brání proti uloženým pokutám v přestupkovém řízení.

„Nebudeme se tvářit, že je všechno v pořádku. Že jsme kamarádi, že si padneme kolem ramen, protože o to v té věci vůbec nejde. Zlehčování ze strany národního parku je pro nás nepřípustné a my pouze trváme na dodržování zákonů. Nemáme zapotřebí se správou hrát nějakou hru na to, že se nic nestalo, že je vše v pořádku a jsme nejlepší přátelé,“ říká odmítavě Martin Marek z Plzně.

Takhle tuhý odpor mluvčí parku nečekal. Podle něj by fotbal mohl obrousit hrany. Ovšem přívrženec aktivistů architekt Ivan Adam ze šumavských Prášil takové bratříčkování se správou odmítá.

„Co se má stát s tím fotbalovým zápasem, je přesně to, že to zamícháme, uděláme z toho guláš, aby nebylo rozeznatelné, kde je pravda, kde není pravda. Já si nedovedu představit, že bych se toho mohl účastnit,“ říká Adam.

Do turnaje odmítla nastoupit i policie. A tak si to mezi sebou rozdají jen obyvatelé Šumavy a lidé z národního parku.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme