Bobři ničí hráze jihomoravských rybníků, rybníkáři je musí každý rok opravovat

Jihomoravští rybníkáři skončili s výlovy rybníků a začínají opravovat jejich hráze provrtané od bobrů. Největší potíže způsobuje tento chráněný živočich na Pohořelicku. Náklady na opravy jsou sice jen v řádu desítek tisíc korun, ale stále se opakují.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Terezínské ghetto - dnes se tu daří už i bobrům

Terezínské ghetto - dnes se tu daří už i bobrům | Foto: Ivan Štern | Zdroj: Český rozhlas

Stát přitom nevyplácí náhrady škod, které bobr způsobí na vodních dílech, postěžoval si ředitel Rybníkářství Pohořelice Roman Osička.

„Některé hráze máme děravé jako ementál. Opravy jsou na bedrech rybníkářů a budeme se do nich muset pustit neprodleně teď po skončení výlovu, protože skutečně hrozí ohrožení těchto vodních děl,“ tvrdí Osička a pokračuje:

„Musíme ty hráze vyspravit, ale bohužel je to zase jen dočasná záležitost, protože se neřeší příčina, tedy že bobra nesmíme zastřelit, nemůžeme proti němu zasáhnout.“

Bobr je chráněný živočich a nesmí se střílet. Zároveň ale stát způsobené škody neuhradí.

„Pokud se tato věc nezmění, tak budeme neustále hráze opravovat, látat jak děravé kalhoty, a náklady, které jsou s tím spojené, budou pořád narůstat,“ říká Osička a uzavírá:

„To nejde dělat jednoduchou metodou, hráze mají své jílovité jádro, takže ty repase jsou potom skutečně velkého rozsahu. Nelze látat jenom jednu jedinou díru, ale musí se udělat i to okolí.“

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme