Bobři ničí novou cyklostezku u Lipníku nad Bečvou. Škody dosahují statisíců korun

Část cyklostezky mezi Lipníkem a Osekem nad Bečvou je zničená. Trasa je v provozu teprve tři roky a už jsou na ní hluboké trhliny, popraskaný asfalt a vyvrácené obrubníky. Škody za statisíce korun mají na svědomí bobři evropští.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bobři ničí novou cyklostezku u Lipníku nad Bečvou | Foto: Jana Zemková

Způsob, jak zabránit dalšímu poškození, teď ve spolupráci s ochranáři hledá lipenská radnice.

„Tady vidíme tu kavernu. Je to třetí výtrž, která je vidět tady na těch sto metrech. Nejzásadnější je tady, kde je vidět i porušení cyklostezky a hrozí její utržení,“ ukazuje vedoucí odboru životního prostředí Xenie Pospíšilová.

Na místo přijela i s kolegou Markem Pumprlou. Podle něj bobři v posledních letech způsobili značné škody jak na dřevinách, tak na částech pozemků. Například právě na cyklostezce.

Pracovníci odboru životního prostředí zatím netuší, jak hluboko pod cyklostezkou se bobří nora nachází. Rádi by ale předešli případným dalším škodám.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bobři ničí novou cyklostezku u Lipníku nad Bečvou. Škody dosahují statisíců korun

„Při zvýšeném průtoku může dojít k porušení celého svahu a vytržení celé konstrukce cyklostezky,“ varuje Pospíšilová.

Bobr evropský je ovšem chráněným živočichem, do jeho biotopu se proto nesmí zasahovat.

„Uvidíme, jestli s agenturou najdeme společnou řeč a nějaké opatření, které by bylo šetrné pro bobra a které by ochránilo naši investici, aby mohla být cyklostezka užívaná,“ doufá Pospíšilová.

Jiří Šafář z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky obhlíží situaci: „To je jenom skluzavka, tudy bobr chodí ven z vody, když se jde nakrmit.“

Bobr evropský | Foto: Jan Mokrý

Cyklostezka je podle něj postavena příliš blízko břehu. „Tady v tom úseku bude jedna rodina, což obvykle bývá čtyři až šest bobrů. Díky Oseckému jezu tady má bobr naprosto ideální podmínky. Žijí tady již mnoho let. Kdybych se k tomu mohl tehdy vyjádřit, tak bych určitě investorovi doporučil, aby stavěl stezku dál od řeky,“ dodává.

Změnit trasu cyklostezky by bylo vhodným řešením, investice by ale přišla na miliony korun. Radnice Lipníku se tak bude muset smířit s tím, že bobr zůstane, a škody, které zvíře napáchá, bude muset pravidelně opravovat.

Jana Zemková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme