Bohumín stejně jako Zálezlice nestihl dostavět hráze kvůli potížím s výkupy pozemků

Potíže se stavbou protipovodňových hrází je téma, které nečekaně spojilo české Zálezlice a slezský Bohumín. Na obou místech už lidé jednou pocítili, co dokáže velká voda, ale ještě nestihli ochranné valy dostavět.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zálezlice na Mělnicku jsou znovu pod vodou, ochranná hráz nepomohla | Foto: Filip Jandourek

Důvod je stejný: vše prodlužují vlastníci, kteří odmítají prodat pozemky, na kterých mají hráze stát. Zálezlickým se to teď vymstilo a Bohumínští doufají, že takovou smůlu mít nebudou.

38letý Vladimír je zadýchaný a po čele mu teče pot. I když prší, staví na zahradě altán. Žije v bohumínské části Pudlov, kde ještě hráze nestojí, řeka je blízko a on ví, co dokáže.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Andrei Čánové o potížích se stavbou protipovodňových hrází v Bohumíně v Ranním Radiožurnálu

„V roce 2010 jsme měli vodu v obýváku, nicméně doufáme, že nedopadneme jako chudáci v Praze a v okolí v Čechách,“ říká Vladimír s tím, že hráze by měly být určitě na stoletou vodu. „V tomto případě by to vyloženě pomohlo,“ dodává.

V dalekých Zálezlicích nikoho nezná, přesto má Pudlov s českou obcí hodně společného. I tady brzdí stavbu hráze neochota některých vlastníků prodat pozemek, na kterém má stát.

„Obecně hráze chtějí všichni, a když se naprojektují, tak se nakonec zjistí, že jde přes mou zahradu a v té chvíli už ty hráze tak potřebné nejsou, protože moje zahrádka je mi milejší,“ říká bohumínský starosta z ČSSD Petr Vícha.

Povodí Odry teď chce, aby se hráze v Pudlově staly v územním plánu veřejně prospěšnou stavbou.

Andrea Čánová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme