Boj o letiště Vodochody se vyostřuje

Obce v okolí malého soukromého letiště Vodochody na východě Prahy se rozhodly bojovat. Za žádnou cenu nechtějí, aby do tří let vznikl z malého letiště mezinárodní terminál, který bude po Ruzyni druhým největším v Česku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Situace na letišti Vodochody | Foto: stopletistivodochody.cz

Ten chce vybudovat vlastník, firma Penta Investments. Na místní ranveji by zde denně přistálo a z ní i odstartovalo kolem sto padesáti letadel. Ročně by tak bylo odbaveno až tři a půl milionu lidí.

Obce z okolí letiště v tom chtějí firmě zabránit a čtrnáct z nich proto sepsalo petici. Najímají si právníky a mediální agentury, které jim mají pomoci v protestní kampani. Chystají i demonstrace.

Vytvořily si také vlastní finanční fond, ze kterého platí protestní akce. Na co všechno teď peníze používají, Radiožurnálu popsal starosta Panenských Břežan Libor Holík:

"Sešlo se nám přes dva milióny korun, ze kterých platíme právníka, který nás v této kauze zastupuje, mediální agenturu, která nám pomáhá se strategickým plánem. V našich obcích stojí například billboardy, na kterých je nápis ,letišti ne' a platíme i další akce, například besedy s politiky. Připravuje se i beseda s ministrem životního prostředí."

Penta se nebojí

O tom, zda se malé soukromé letiště na východ od Prahy změní na mezinárodní terminál, se rozhodne až na začátku příštího roku. Penta Investments nemá ještě vypracovanou studii vlivu stavby na životní prostředí EIA. Původně měla být hotova do konce roku. Termín se ale prodlužuje. Firma se musí vypořádat s řadou připomínek, které podaly jednotlivé obce a občanská sdružení.

Konfrontace s místními obcemi se ale firma Penta nebojí, jak řekl Radiožurnálu generální ředitel letiště Vodochody, Martin Kačer:

"Tak s protesty jednotlivých iniciativ a občanů jsme počítali. Je to právo všech občanů, žijeme v právním státě. Každopádně nejdůležitější jednání bude, až občanům i organizacím představíme upravenou EIU."

Petra Benešová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme