Boj o nový kostel rozdělil Těrlicko na dva nesmiřitelné tábory

Těrlicko na Karvinsku rozdělil boj o nový kostel. Tamní farnost přišla o svůj hlavní chrám před více než 50 lety, kdy ustoupil přehradě. Farníci teď chystají nové církevní centrum v samotném srdci obce. Někteří starousedlíci se bouří, že je vybrané místo nedůstojné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mariánský sad v Malých Svatoňovicích | Foto: Noemi Fingerlandová

„My jsme měli v tom kostele dole ještě svatbu,“ ukazuje 77letý pan Josef kamsi do prázdna.

Dodnes si pamatuje, jak v 60. letech stál před zmizelým chrámem ve svém nejlepším obleku a čekal na nevěstu.

Stejně jako ostatní dnes musí za mší až na druhý konec Těrlicka. Šestikilometrová cesta je pro něj ale spíš utrpení, a tak se mu velké plány farníků líbí. „Já myslím, že by to tu mělo stát. Je tu spousta starších lidí, kteří nemůžou na kostelec docházet,“ říká.

Jeho nadšení už ale nesdílejí lidé, kteří mají mít kostel přímo pod okny. Pětasedmdesátiletá Mária Žídková se bojí, že přijde o svůj klid. „Jsme pro kostel, ale jinde. Opravdu jsme tady všichni věřící, nikdo není proti tomu, ale jsou tu lidi, kteří to mají v těsné blízkosti,“ upozorňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kostel v Těrlicku se zajímal Stanislav Janalík

Nekonečný stavební rej, řinčení zvonů a davy lidí jí dnes budí ze spaní. Přitom by podle ní stačilo, aby farnost postavila církevní centrum u těrlického hřbitova, které je jen o necelý kilometr dál. Na výměnu pozemků, ale farníci obci nekývli.

Člen farní rady Jaromír Žvak tvrdí, že lokalita na hřbitově má spoustu negativ. „Je tam hlučná cesta k Havířovu a zároveň tam je v územním plánu projektovaná vysokorychlostní komunikace,“ vysvětluje.

I když prý začnou stavět přímo v srdci Těrlicka, starousedlíci se podle něj nemají čeho bát. „Dnes jsou moderní stavební technologie, dá se vozit materiál menšími auty, jsou stroje, které urychlí výstavbu, takže budeme maximálně vstřícní, aby to co nejméně omezovalo občany,“ dodává.

Pan Josef pohledem naposled přeměřil místo mezi kulturním domem a poštou, kde má už za rok začít růst nový chrám. I když se ještě nekoplo do země, už teď ho tam vidí. „Je tu na to trochu málo místa, ale já myslím, že by to dostačující bylo. Všude ve městech jsou kostely v centru,“ uzavírá.

Nejprve ale musí farnost získat stavební povolení a potřebné peníze. Stavba má vyjít na zhruba 15,5 milionu korun.


Zvětšit mapu

Simona Bartošová, Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme